Koncert gwiazd w 100-letnią rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Wśród wykonawców m.in. Maryla Rodowicz, Perfect, Kamil Bednarek, Kayah i Andrzej Piaseczny. Gwiazdy wystąpią na stadionie miejskim przy ul. Bułgarskiej. 

Jak mówi organizator obchodów rocznicowych marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak :  – Najważniejsze będą jednak tradycyjne uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Liczę na to, że to spotkanie będzie bardziej uroczyście z tego powodu, że będzie obecne wojsko i wojskowy ceremoniał. Bardzo liczę na to, że tak się stanie. Zwykle obchodom towarzyszy spotkanie na placu Wolności, gdzie tradycyjnie spotykamy się w obozie powstańczym .

Oprócz tych oficjalnych obchodów będzie sporo imprez towarzyszących. 9 maja podczas kolejnej edycji Poznańskich Dywanów Kwiatowych płatki kwiatów zostaną tak ułożone aby powstał kształt kokardy narodowej, w biało-czerwonych barwach, ze znaczącymi datami 1918-1919.

10 maja odbędzie się chrzest dwóch nowych tulipanów – biały będzie ochrzczony imieniem generała Stanisława Taczaka, a czerwony – generała Józefa Dowbor-Muśnickiego.

Teatr Wielki przygotowuje premierę jednego z dzieł Ignacego Jana Paderewskiego, które będzie pokazane w Poznaniu i Warszawie. Wydawnictwo Miejskie zorganizuje zbiórkę pamiątek po insurekcji. Sto dni przed rocznicą powstania, na poznańskiej Cytadeli odbędzie się piknik, którego muzyczną gwiazdą będzie Kayah.

Patronat nad stuleciem objęły rodziny powstańcze.

(ra)

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl