Kolejny skutek kryzysu energetycznego? W Poznaniu kradną pompy ciepła

Ceny ogrzewania drastycznie poszły w górę. Wraz z nimi poznańscy policjanci zaczęli odnotowywać coraz więcej przypadków kradzieży pomp ciepła na terenie całego powiatu. Najbardziej zagrożone są domy jednorodzinne, które są w trakcie budowy.

UWAGA NA ZŁODZIEI

Poznańscy policjanci coraz częściej dostają zgłoszenia dotyczące kradzieży z domów jednorodzinnych, które są w trakcie budowy. Złodzieje za łup upatrują sobie już nie tylko łatwe do zdobycia przedmioty, takie jak gotówka, biżuteria czy mały sprzęt elektroniczny. W ostatnim czasie z terenów budowy w całym powiecie znikają także pompy ciepła.

JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ?

Jak informują funkcjonariusze, najbardziej zagrożone włamaniem są domy jednorodzinne pozbawione zabezpieczeń. Aby więc ustrzec się złodziei, należy ogrodzić swoją posesję, składować materiały w bezpiecznych miejscach, a maszyny i narzędzia trzymać w pomieszczeniach zamykanych na klucz.

Warto również zatrudniać zaufaną ekipę budowlaną, a posesję dobrze oświetlić. Coraz częściej właściciele działek inwestują również w monitoring. Złodzieje najszybciej pojawią się na posesjach, w których sąsiedztwie nie ma innych gospodarstw. W takim wypadku należy szczególną uwagę zwracać na kręcących się wokół nieznajomych. Warto również zapamiętywać numery rejestracyjne obcych samochodów.

WYSOKIE CENY ENERGII

W porównaniu z 2021 rokiem koszty ogrzewania w Polsce wzrosły o ponad 17 procent. Droższy jest gaz, energia elektryczna i węgiel. W czerwcu ministrowie PiS obiecywali, że węgiel będzie kosztował maksymalnie 1000 złotych za tonę. Tego jednak nie udało się spełnić. W rządzie trwa aktualnie dyskusja o zastosowaniu kryterium dochodowego w cenach gazu.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl