Dom Studencki Jowita zostanie uratowany, co zapowiedział minister nauki Dariusz Wieczorek. Protestujący zwrócili się do władz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z kolejnymi postulatami, co spotkało się z odpowiedzią prof. Bogumiły Kaniewskiej, rektor uczelni.
15 grudnia protestujący dostarczyli rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bogumile Kaniewskiej list otwarty „w sprawie zagospodarowania sal konferencyjnych w DS Jowita na samorządną przestrzeń naukowo-kulturalną”. Poinformowali w nim, że w salach podczas protestu odbywały się wykłady, szkolenia, warsztaty czy dyskusje. W związku z tym domagają się, by władze UAM wyznaczyły budżet przeznaczony na rozwój tego miejsca.
Co więcej, zobowiązują się do sformalizowania Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej jako stowarzyszenia i dbania o przestrzeń sal konferencyjnych DS Jowita.
Odpowiedź władz UAM
List spotkał się z odpowiedzią władz UAM. „Uprzejmie informuję, że przedstawiony przez państwa postulat zachowania przestrzeni sal konferencyjnych w DS Jowita 'jako oddolnego centrum społeczno-kulturowego’ może zostać spełniony dopiero po zakończeniu modernizacji budynku” – przekazała prof. Kaniewska.
Przypomniała, że 1 grudnia wydała zarządzenie dotyczące wyłączenia Jowity z funkcjonowania. Wchodzi ono w życie 1 stycznia 2024 r. i obejmuje również wspomniane sale konferencyjne.
„Podkreślę raz jeszcze, że powodem zamknięcia budynku Jowity są względy bezpieczeństwa, w związku z czym pozostawienie dostępu do części konferencyjnej DS-u jest obecnie niemożliwe. Po zakończeniu modernizacji i ponownym otwarciu tego domu studenckiego w budynku zostanie stworzone miejsce służące aktywizacji społeczności studenckiej – również zrzeszonej w związkach zawodowych działających na terenie UAM – po stworzeniu stosownych ram prawnych. Jednocześnie zapewniam, że wszystkie funkcjonujące na terenie UAM organizacje studenckie i pracownicze mogą korzystać z pomieszczeń uczelni, po uzyskaniu zgody administratora budynku (dziekana, kanclerza, rektora). Reguła ta będzie dotyczyła także Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej po uzyskaniu przez nią formalnego statusu” – dodała rektor UAM.