Kolejny akt oskarżenia w sprawie zabójstwa Jarka Ziętary

Krakowski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Mirosławowi R. i Dariuszowi L, oskarżając ich o uprowadzenie, pozbawienie wolności i pomoc w zabójstwie poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary. Informację taką na swojej stronie internetowej podała Prokuratura Krajowa. 

Jak czytamy w opublikowanym komunikacie – W oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy ustalono, że oskarżeni Mirosław R. i Dariusz L., podając się za funkcjonariuszy Policji, podstępnie doprowadzili do wejścia, przechodzącego pokrzywdzonego, do samochodu przypominającego radiowóz policyjny, którym posługiwali się sprawcy. Następnie przekazali go osobom, które dokonały jego zabójstwa, zniszczenia zwłok i ukrycia szczątków. W toku prowadzonego postępowania ustalono ponadto, że działali oni wspólnie z inną, nieżyjącą już osobą.

Jak wynika z ustaleń prokuratury motywem zbrodni była praca Jarosława Ziętary jako dziennikarza i jego zawodowe zainteresowania dotyczące afer gospodarczych, w których dochodziło do wzajemnego przenikania się świata przestępczego ze światem biznesu oraz polityki. Dziennikarza zabito bo „ktoś” obawiał się, że ujawni on prawdę.

hotel dla psów w Poznaniu

Oskarżeni, obecnie 60-letni Mirosław R. i 50-letni Dariusz L., byli w I połowie lat 90-tych pracownikami poznańskiego holdingu Elektromis, którego działalnością interesował się Jarosława Ziętary. Oskarżeni nie przyznali się do zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia sprzeczne z ustaleniami śledztwa.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Przed sądem okręgowym w Poznaniu toczy się już inne postępowanie związane z zabitym dziennikarzem. Na ławie oskarżonych zasiadł Aleksandrowi G. Jego prokuratura oskarża o podżeganie do pozbawienia wolności i zabójstwa Jarosława Ziętary.

 

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl