Kolejni nie chcą koncertu Zenka Martyniuka w auli UAM

Najpierw muzycy, a teraz radni z Młodzieżowej Rady Miasta. Kolejne osoby nie chcą koncertu Zenka Martyniuka w auli UAM. Według protestujących jest to miejsce, które powinno kojarzyć się z wysoką kulturą, a nie muzyką disco polo.

ZENEK W POZNANIU?

O sprawie informowaliśmy już na początku grudnia. Na 20 lutego w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zaplanowany jest koncert zespołu Akcent, którego liderem jest Zenon Martyniuk. To grupa, która prezentuje muzykę z gatunku disco polo, a jej najbardziej znaną piosenką jest “Przez twe oczy zielone”. Już wtedy przeciwko organizacji koncertu protestowali muzycy Filharmonii Poznańskiej.

MIEJSCE KULTURY

Teraz do sprzeciwu dołączyli się także radni z Młodzieżowej Rady Miasta. Podzielają oni pogląd muzyków, że aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza nie jest adekwatnym miejscem na koncert muzyki disco polo. Regularnie miejsce mają tam ważne w mieście wydarzenie kulturalne. Odbywa się tam co roku jeden z najważniejszych konkursów skrzypcowych, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.

BYŁA TEŻ MARYLA

Rada ma przegłosować stanowisko w sprawie w ten czwartek. Jak podkreślała jednak rzeczniczka UAM, Małgorzata Rybczyńska, koncert Zenka to tylko jeden z przykładów tego, że murach uczelni występują twórcy związani z muzyką popularną. Przywołała ona koncert Maryli Rodowicz, który odbył się tam 4 września 2022 roku.

Czy to aprobujemy, czy nie, muzyka disco polo istnieje w przestrzeni publicznej – przekazała Małgorzata Rybczyńska.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl