Kolejne drzewa staną się pomnikiem przyrody. Nie będzie można ich wyciąć

O ustanowienie nowych pomników przyrody w Poznaniu postulowali radni Osiedla Stare Miasto już w marcu 2021 roku. Zwrócili się wtedy do Prezydenta Poznania z wnioskiem o objęcie szczególną ochroną 30 platanów klonolistnych znajdujących się w centrum miasta. Po roku, uchwały dotyczące ustanowienia pomnikiem przyrody nowych terenów zieleni, są gotowe.

W Poznaniu ustanowiono dotychczas 37 pomników przyrody, czyli prawnie chronionych tworów naturalnych. Oznacza to, że te wyjątkowo cenne tereny podlegają specjalnej ochronie ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych. W stolicy Wielkopolski, obecnie zalicza się do nich 21 pojedynczych drzew oraz 8 alei i 5 grup drzew o łącznej liczbie 902 drzew. Teraz przygotowano uchwały, by pomnikiem przyrody ustanowić nowe miejsca. Chodzi dokładnie o aleję 21 drzew w parku Mickiewicza, grupę 4 drzew w parku Marcinkowskiego oraz dwa pomniki w parku Wilsona. 

Dobre wieści. Żeby nikomu do głowy nie przyszło, że stare drzewa trzeba wycinać – informuje radny Osiedla Stare Miasto, Tomasz Dworek na swoim profilu na Facebooku. 

Drzewa uznawane jako pomniki przyrody nie tylko są chronione prawnie, ale o ich stan dbają specjaliści. Fachowy monitoring i profesjonalnie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne zwiększają szanse na ich przetrwanie. Jak podkreślali radni, obecność zieleni wpływa także na cenę rynkową działek znajdujących się obok, a także ma wysoką wartość ekologiczną. Jedno duże drzewo o wysokości około 25 m usuwa w ciągu dnia z otoczenia tyle samo dwutlenku węgla, ile emitują dwa jednorodzinne domy. Natomiast jedna 60-letnia sosna produkuje w ciągu doby tyle tlenu, ile potrzebują do życia trzy osoby.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl