Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu: Prezes i wiceprezes SO do odwołania

Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu przychyliło się do wniosku Ministerstwa Sprawiedliwości. Chodzi o odwołanie sędziego Daniela Jurkiewicza z funkcji prezesa SO w Poznaniu oraz sędziego Michała Inglota z funkcji wiceprezesa SO w Poznaniu. Decyzja ta została podjęta podczas posiedzenia w dniu 26 lutego 2024 roku.

Informacje uzyskane przez PAP ze źródeł zbliżonych do członków kolegium SO wskazują, że 17 członków kolegium poparło wniosek o odwołanie prezesa i wiceprezesa sądu. W skład kolegium wchodzą prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz prezesi sądów rejonowych w regionie.

Powody odwołania

Minister Sprawiedliwości, Adam Bodnar zainicjował procedurę odwołania. Argumentował, że zarówno Jurkiewicz, jak i Inglot nie posiadają należytych kompetencji do sprawowania swoich funkcji. Według ministerstwa sędziowie stracili zaufanie oraz autorytet wśród swoich kolegów, co stanowi dodatkową przeszkodę w wykonywaniu ich obowiązków.

Zarzuty i zaniechania

W komunikacie ministerstwa podano konkretne zarzuty wobec sędziów. Daniel Jurkiewicz oskarżany jest o brak współpracy z samorządem sędziowskim oraz niewywiązywanie się z obowiązków służbowych. W tym m.in. poprzez ograniczenie swoich obowiązków orzeczniczych. Natomiast Michałowi Inglotowi zarzucono brak kompetencji zarządzających oraz zaniedbania w poprawie sytuacji w swoim dziale pracy.

W decyzji minister Bodnar zwrócił uwagę, że w 2017 roku zmieniono przepisy dotyczące wyboru tych funkcjonariuszy. To zdaniem ministerstwa wpłynęło negatywnie na standard zarządzania sądami.

Ministerstwo sprawiedliwości podkreśla, że decyzja o odwołaniu Jurkiewicza i Inglota została podjęta po dokładnym przeanalizowaniu dokumentów związanych z sytuacją w sądzie. Jest to krok mający zapobiec dalszemu pogłębianiu się chaosu w zarządzaniu, spowodowanego brakiem odpowiednich kompetencji osób kierujących sądem.

Adam Bodnar (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Czytaj też: Tramwaje na PST nadal „wężykują”. Co z tym problemem?

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl