Kobiety na pomniki

W Poznaniu jest za mało pomników kobiet — piszą organizatorzy akcji i zapraszają na happening, który odbędzie się 8 marca na placu Wolności w Dniu Kobiet. Każdy mieszkaniec/mieszkanka i turysta/turystka będzie miał/a okazję – przebierając się odpowiednio lub nie – stanąć na pomniku i zapozować, przedstawiając postać, którą chciałby/chciałaby uhonorować.

Z okazji Dnia Kobiet chcemy uhonorować kobiety, których działania warte są tego, aby postawić im pomnik. Nie jesteśmy w stanie zapewnić miejsca na pomnikach wszystkim kobietom, które jako Fundacja chciałybyśmy wyróżnić. Możemy za to zaprosić na wspólne wydarzenie kulturalnospołeczne Poznaniaków i Poznanianki. W Dzień Kobiet, 8 marca, ustawimy na Placu Wolności trzy pomnikowe cokoły. Każdy mieszkaniec/mieszkanka i turysta/turystka będzie miał/a okazję – przebierając się odpowiednio lub nie — stanąć na pomniku i zapozować, przedstawiając postać, którą chciałby/chciałaby uhonorować — mówi Paulina Kirschke, prezeska Fundacji im. Julii Woykowskiej, organizatorka akcji.

Każdy „żywy pomnik” zostanie podpisany z imienia i nazwiska a postać sfotografowana. Uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z miniwypożyczalni strojów. Efektem akcji będzie plenerowa wystawa zdjęć przedstawiająca pomniki kobiet, które na chwilę stanęły w naszej przestrzeni miejskiej. Wystawę ma zostać zorganizowana w maju, na Placu Wolności.

Organizatorzy tą akcją chcą przypomnieć, że w Poznaniu żyły i mieszkały kobiety, które na przestrzeni wieków przyczyniały się do rozwoju miasta, a o których często nie pamiętamy.

Jak się okazuje, w Poznaniu jest tylko jeden pomnik kobiety podpisanej z imienia i nazwiska (nie licząc pomnika bezimiennej Bamberki ze Starego Rynku czy baletnicy z Cytadeli). Jest nim pomnik twórczyni polskiej pedagogiki specjalnej, Marii Grzegorzewskiej, znajdujący się na terenie Szkoły Podstawowej nr 103. Pomnik został odsłonięty prawdopodobnie w 1972 r

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl