Kiedyś boiskowi rywale. Dziś partnerzy

Przedstawiciele Warty Poznań i Lechii Zielona Góra podpisali list intencyjny. o współpracy obu klubów. Będzie ona obejmowała nie tylko sport, ale także m.in. marketing, sponsoring i relacje biznesowe.

Warta Poznań i Lechia Zielona Góra przed laty wielokrotnie rywalizowały ze sobą w lidze. Dziś „Zieloni” występują w Ekstraklasie, a III-ligowa Lechia jest bodajże największą rewelacją bieżącej edycji Fortuna Pucharu Polski – dotarła w nim do ćwierćfinału (zagra z Legią Warszawa). To wyrównanie najlepszego wyniku w historii klubu w tych rozgrywkach.

Przy okazji sobotniego meczu Warty Poznań z Rakowem Częstochowa przedstawiciele klubu z Zielonej Góry byli gośćmi na stadionie w Grodzisku Wlkp. A ich wizyta była okazją do podpisania listu intencyjnego, który dał początek współpracy obu klubów.

Obserwowaliśmy działania Warty Poznań od bardzo dawna, jeszcze przed szalonym rajdem do Ekstraklasy i niezwykle podoba nam się, że podobnie jak Lechia Zielona Góra, Warta buduje własną tożsamość opartą o szereg bliskich nam wartości. Rozsądne gospodarowanie zasobami, szkolenie dzieci i młodzieży, budowanie społeczności wokół dobroczynności, ekologii, prawdziwie partnerskiej współpracy z biznesem, czyli pokazywanie tej najpiękniejszej – uśmiechniętej twarzy piłki nożnej. To samo z powodzeniem robimy w Zielonej Górze, więc włodarzom obu klubów można powiedzieć spotkanie w dłuższej perspektywie było niemal pisane – uważa dyrektor marketingu Lechii Zielona Góra, Konrad Komorniczak.

– Jesteśmy podmiotem, który wielokrotnie dowodził, że chce budować i rozwijać się poprzez dialog i kooperację. Z przedstawicielami Lechii rozmawiamy od jakiegoś czasu i wiemy, że po drodze nam w wielu wątkach, nie tylko tych związanych ze sportem.  Podzielamy podobne wartości i etos systematycznej, skrupulatnej pracy. Chcemy się dzielić naszą wiedzą i doświadczeniami – mówi Jarosław Żubka, pełnomocnik Zarządu Warty Poznań ds. ESG i wizerunku. – Tak się złożyło, że przez fakt rozgrywania meczów w Grodzisku… zbliżyliśmy się do siebie, a Ekstraklasa stała się bardziej dostępna dla kibiców z województwa lubuskiego. Uważam, że wspólnie z Lechią zrealizujemy wiele ciekawych i wartościowych inicjatyw.

Współpraca Warty Poznań z Lechią Zielona Góra będzie polegała miedzy innymi na wymianie doświadczeń między pionami sportowymi oraz akademiami piłkarskimi obu klubów. Zakłada możliwość udziału trenerów w kursach, szkoleniach i wykładach, a także m.in. wypożyczanie zawodników szerokiej kadry „Zielonych” do Lechii, jak również otwarcie ścieżki rozwoju jej młodych graczy w kierunku Ekstraklasy.

Planowane są także wspólne akcje marketingowe. Warta Poznań zobowiązała się ponadto do przekazywania wiedzy z zakresu ESG, ze szczególnym naciskiem na ekologię i budowę „zielonego” klubu.

Strony są również zainteresowane współpracą w ramach klubów biznesu, wzajemnego promowania sponsorów i partnerów, a także budową i wzmacnianiem relacji biznesowych.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl