Kiedy Jacek Jaśkowiak i radni będą zaprzysiężeni? Znamy datę

Uroczystość zaprzysiężenia prezydenta Poznania i radnych odbędzie się na początku maja. W drugiej turze wyborów na urząd prezydenta Poznania wygrał Jacek Jaśkowiak. Pokonał tym samym swojego kontrkandydata – Zbigniewa Czerwińskiego. Ten zasiądzie w Radzie Miasta Poznania.

Po raz trzeci poznaniacy wybrali Jacka Jaśkowiaka na prezydenta Poznania. Będzie to jego trzecia kadencja i zgodnie z obecnym kodeksem wyborczym – ostatnia. Zdobył ponad 70 proc. głosów przy frekwencji 41,38 proc. Kadencja prezydenta Poznania skończy się w 2029 roku. Kiedy zaprzysiężenie starego-nowego prezydenta i miejskich radnych?

Uroczystość odbędzie się 7 maja. Rada Miasta Poznania będzie składać się łącznie z 34 radnych. W tym: 22 z Koalicji Obywatelskiej, 6 z Prawa i Sprawiedliwości, 3 z Lewicy i 3 z Trzeciej Drogi Polska 2050. W Radzie Miasta Poznania znajdzie się dwóch kontrkandydatów z wyborów samorządowych prezydenta Poznania, czyli Przemysław Plewiński (Trzecia Droga) i Zbigniew Czerwiński (Zjednoczona Prawica / Prawo i Sprawiedliwość).

Jak wygląda zaprzysiężenie?

Tradycyjnie sesję inaugurującą nową kadencję otworzy radny senior. Następnie przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej wręczy radnym dokumenty potwierdzające ich wybór. Radni i prezydent Poznania złożą ślubowanie. Później będzie wybrany przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Miasta. Tę funkcję sprawował dotąd Grzegorz Ganowicz, który od 26 lat sprawuje mandat radnego.

Rada Miasta Poznania (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: Jacek Jaśkowiak po oficjalnej wygranej. „Mała frekwencja dowodzi, że chęć zmiany była niewielka”

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl