Każdy chciałby tak. „Mamy bardzo dobrą sytuację finansową”

– Miniony rok był udany w zakresie inwestycji realizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Mamy bardzo dobrą sytuację finansową i niewielkie zadłużenie – ogłosił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Przy tej okazji wymienił takie inwestycje jak: powstanie nowego budynku ambulatoryjnego Wielkopolskiego Centrum Onkologii czy modernizację sceny Teatru Wielkiego. Mimo wysokich kosztów ich realizacji w zeszłym roku nie zabrakło w kasie województwa pieniędzy. Budżet Województwa Wielkopolskiego 2023 roku zamknął się nadwyżką w wysokości 65,1 mln zł. To już czwarty rok z rzędu, gdy mamy taką sytuację. Dzięki temu jako województwo możemy obniżyć wielkość swojego zadłużenia. Na koniec 2023 r. wyniosło ono 262,5 mln zł, co stanowiło 10,9 proc. dochodów ogółem. Dobre wyniki finansowe sprawiły, że w poniedziałek 24 czerwca 2024 r. radni podjęli ważną decyzję. Udzielili Zarządowi Województwa Wielkopolskiego absolutorium za wykonanie budżetu w 2023 roku. Za było 22 radnych, wstrzymało  się 12, nie było głosów przeciw. 

– Sytuacja budżetowa Województwa Wielkopolskiego na koniec 2023 roku jest dobra. Zostało to potwierdzone w raporcie przygotowanym przez niezależną instytucję, czyli Agencję Fitch Ratings – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Czytaj też: Już pięć tramwajów nie wężykuje. Moderusy Gamma na trasie „pestki”

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl