Kawka BiS. Program cieszy się sporym zainteresowaniem

Trwa nabór do programu Kawka Bis, pozwalającego otrzymać dofinansowanie na wymianę tzw. kopciuchów. W tym roku program cieszy się sporym zainteresowaniem, o czym informują miejscy urzędnicy.

Kawka Bis to miejski program, dzięki któremu mieszkańcy Poznania mogą wymienić stare, niespełniające norm piece na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Pozwala to znacznie ograniczyć emisję zanieczyszczeń powstających na skutek spalania paliw stałych, takich jak węgiel, drewno i brykiet.

„Nie warto zwlekać. Nabór ruszył na początku stycznia. Wpłynęło już 115 wniosków (w ubiegłym roku o tej samej porze było to niecałe 50 wniosków). Wydział Klimatu i Środowiska przygotował dotąd ponad 40 umów na kwotę ok. 650 tys. zł” – przekonują urzędnicy.

Likwidacje kopciuchów

Warto zaznaczyć, że jest to najwyższy czas na likwidację kopciucha. Na mocy uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego od stycznia tego roku korzystanie z nich może być karane. Posiadaczom starych bezklasowych kotłów centralnego ogrzewania grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

Do końca 2023 r. należało wymienić wszystkie kotły pozaklasowe, do końca 2025 r. należy zastąpić bardziej ekologicznymi rozwiązaniami piece kaflowe lub typu koza (tzw. miejscowe ogrzewacze pomieszczeń), a do końca 2027 r. kotły spełniające wymogi klasy 3 i 4.

Więcej informacji dotyczących Kawki Bis wraz z formularzami wniosków do pobrania można znaleźć na stronie internetowej.

Zobacz też: Monitoring miejski patrzy. Prawie 10 tys. interwencji dzięki kamerom w Poznaniu

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl