„Kartka dla Czarnka”, czyli sprzeciw wobec Ministra Edukacji w Dniu Nauczyciela

„Spieszmy się kochać nauczycieli, tak szybko odchodzą”. Z takimi hasłami odbyła się akcja „Kartka dla Czarnka” z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej i Dnia Nauczyciela. Protest organizowany pod 16 kuratoriami w całym kraju był sprzeciwem wobec zmian w polskiej edukacji.

Protestuje cała Polska

14 października obchodzimy Święto Komisji Edukacji Narodowej oraz Dzień Nauczyciela. Właśnie z tej okazji Akcja Demokracja, Komitet Obrony Demokracji i Fundacja Wolna Szkoła zorganizowały akcję „Kartka dla Czarnka”. Uczestniczki i uczestnicy protestu w całej Polsce domagali się zmian i działań, które zatrzymają kryzys w polskiej edukacji. Wśród 16 kuratoriów, pod którymi odbyła się manifestacja, znalazło się także Wielkopolskie Kuratorium Oświaty.

Serdeczne życzenia rychłej dymisji

W wielkopolskim proteście wzięli udział nauczyciele, nauczycielki, rodzice, uczniowie, poznańscy radni, a także zastępca prezydent miasta Mariusz Wiśniewski. Pod kuratorium spotkali się, by pokazać ministrowi Czarnkowi czerwoną kartkę, czyli serdeczne życzenia rychłej dymisji. Ponadto wyrazili nadzieję na zmiany i wskazali kilka ważnych problemów, z którymi muszą mierzyć się placówki edukacyjne. Między innymi chodzi o nowy podręcznik HiT, kryzys kadrowy, a także brak pomocy psychologicznej.

hotel dla psów w Poznaniu

To reakcja na niszczenie polskiego systemu oświaty i betonowanie przyszłości kolejnych pokoleń Polek i Polaków.Liczby są drastyczne: w Warszawie jest ponad 3 tys. wakatów w szkołach, a 50% nauczycieli i nauczycielek myśli o odejściu z zawodu. (…) Nie odpuszczamy, walczymy o lepszą szkołę, o przyszłość młodych i ich państwa! – podkreślił poseł Franek Sterczewski. 

Możesz napisać swoją kartkę

Podpisane „Kartki dla Czarnka” trafiły do kuratora oświaty w Poznaniu, Roberta Gawła, który na to stanowisko został powołany przez Prawo i Sprawiedliwość. Uczestnicy popisywali kartki o treści: Szanowny Panie Ministrze! Gdzie są nauczyciele? Brakuje ich w szkołach i przedszkolach. Oczekuję podjęcia pilnych działań. Taką wiadomość do ministra każdy może wysłać także internetowo. Wzór można znaleźć TUTAJ.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl