Karetki dla Ukrainy

Dwa ambulanse sanitarne wraz z wyposażeniem medycznym pojechały do zaprzyjaźnionego z powiatem poznańskim ukraińskiego Rejonu Obuchowskiego.

Auta są używane, ale znajdują się w bardzo dobrym stanie, przeszły odpowiedni przegląd techniczny i dodatkowo zostały wyposażone w wysokiej jakości sprzęt medyczny. Są w nich m.in. defibrylator Lifepack 12, podstawa do defibrylatora, ssak Boscorol OB., nosze Medirol, krzesełko kardiologiczne czy też respirator ParaPac 200D.

Wcześniej przekazaliśmy 12 ton żywności i środków chemicznych, a także samochód terenowy oraz wóz strażacki. Na naszą pomoc mogą również liczyć osoby z Ukrainy, które na co dzień mieszkają w gminach powiatu poznańskiego, a jest ich bardzo dużo – mówi Jan Grabkowski starosta poznański.

Jesteśmy niesamowicie wdzięczni za tę pomoc i za okazane ciepło. O takim wsparciu mogliśmy tylko pomarzyć. W ostatnich miesiącach do naszego rejonu przesiedlono ok. 80 tysięcy osób z innych części Ukrainy. W większości są to ludzie starsi, którzy wymagają pomocy medycznej – mówi Iryna Stareńka, zastępca Głowy Państwowej (Wojskowej) Administracji Rejonu Obuchowskiego.

fot. źródło : Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Goście z Ukrainy mówili także o trudnej sytuacji, jaka cały czas panuje w ich kraju.

– Jesteśmy regularnie atakowani przez rosyjskiego agresora. Jedna z rakiet trafiła w elektrociepłownię, co spowodowało, że mieszkańcy połowy naszego regionu pozostają bez ciepła, prądu oraz wody i wymaga pomocy. Jeszcze raz mogę więc tylko podziękować za przekazane karetki i sprzęt – dodała Stareńka.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl