Wielkopolska

5 kwietnia otwarcie największego projektu NATO od 3 dekad. 80 km od Poznania

Na mocy podpisanej w 2020 r. dwustronnej polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnionej współpracy obronnej – EDCA (Enhanced Defense Cooperation Agreement) jutro w Powidzu nastąpi otwarcie największego pojedynczego projektu infrastrukturalny finansowanego przez NATO i władze USA w ostatnich 30 latach.

NAJLEPSZE WARUNKI DO PRZECHOWYWANIA SPRZĘTU

Powierzchnia nowego kompleksu magazynów i warsztatów naprawczych wynosi ponad 60 tys. m² powierzchni magazynowej. Na tym terenie będzie kontrolowany poziom wilgotności, co zagwarantuje najlepsze możliwe warunki do przechowywania sprzętu oraz materiałów niezbędnych do jego natychmiastowej eksploatacji i utrzymania.

USPRAWNIENIE WSPÓŁPRACY Z SOJUSZNIKAMI

W będących istotną częścią tego projektu infrastrukturalnego magazynach przechowywanych będzie kilka tysięcy egzemplarzy sprzętu i wyposażenia wojskowego: czołgi, bojowe wozy piechoty, artyleria, wozy zabezpieczenia technicznego oraz mosty samobieżne. Ten kompleks pozwoli na szybkie i sprawne przyjęcie sojuszniczych sił wzmocnienia, znacznie skróci też czas ich pełnego wyposażenia w sprzęt. Będzie to trwało nie półtora miesiąca (w przypadku sprzętu przerzucanego z USA), tylko kilka dni.

WIZYTA SZEFA MON

Podczas otwarcia nowego kompleksu magazynów i warsztatów naprawczych w 33. bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu ma przemawiać szef MON Mariusz Błaszczak.

Bartłomiej Najtkowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl