W katedrze poznańskiej odbyła się msza święta z okazji złotego jubileuszu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Metropolita poznański przyjął święcenia kapłańskie 50 lat temu. Podczas liturgii homilię wygłosił arcybiskup Marek Jędraszewski.
W sobotę, 10 czerwca o godz. 11 rozpoczęła się msza święta z okazji jubileuszu sakramentu święceń kapłańskich arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Metropolita poznański przyjął święcenia w Gnieźnie 9 czerwca 1973 r. z rąk bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Telegram od papieża Franciszka
Swoje życzenia dla abp. Gądeckiego skierował papież Franciszek. Telegram papieski został odczytany na początku nabożeństwa. „Szczerym sercem gratulujemy tego radosnego wydarzenia oraz pasterskiej posługi wykonywanej gorliwie i mądrze dla duchowego dobra gnieźnieńskiej i poznańskiej owczarni, a także jego działalności w Radzie Konferencji Episkopatów Europy, a szczególnie w Konferencji Episkopatu Polski, której troskliwie przewodniczy, podobnie jak i sumiennej działalności w różnych Dykasteriach Kurii Rzymskiej” – odczytano.
„Upraszając obfitych łask i darów Ducha Świętego Pocieszyciela, z miłością udzielamy błogosławieństwa, będącego zadatkiem niebiańskiej łaski, jemu i jego bliskim, a także wiernym całej archidiecezji poznańskiej, z usilną i serdeczną prośbą o modlitwę w intencji właściwego sprawowania naszego urzędu” – dodano.
Homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski. – Tajemnica powołania to jest tajemnica Boga, który woła i tajemnica tego, który odpowiada – podkreślił.
Były poznański biskup pomocniczy przywołał słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane podczas pielgrzymki w 1991 roku, podsumowujące PRL: – Czuliśmy się obcymi we własnej Ojczyźnie. Doświadczaliśmy tego przez kilkadziesiąt lat. Doświadczyliśmy tego wielkiego katolickiego getta, getta na miarę narodu. I chodzi o to, by tak tworzyć prawo i tworzyć przestrzenie wolności, aby nikt nie mógł czuć się obcym we własnej Ojczyźnie.
Abp Jędraszewski przypominając sylwetkę jubilata, przywołał dewizę biskupią: „Opere et Veritate”, czyli „Czynem i prawdą”.
– Być z prawdy to znaczy być zatroskanym o to, by nie było rozdźwięku między słowem a życiem – podkreślił.
Metropolita krakowski przywołał słowa Benedykta XVI. – Kapłan winien utrzymywać świat w stanie wrażliwości na Boga, winien stać wyprostowany wobec prądów epoki, nieugięty w prawdzie, nieugięty w służbie dobru. Stanie w obliczu Pana musi w najgłębszym znaczeniu oznaczać także gotowość do obarczenia się przed Panem sprawami ludzi, podobnie jak i on obarcza się sprawami nas wszystkich wobec ojca. Musi być prawy i nieustraszony, gotowy znieść dla Pana także zniewagi – dodał.
Na zakończenie mszy głos zabrał abp Gądecki. – Jubileusz kapłaństwa to czas dziękczynienia, ale z drugiej strony to czas rozrachunku z przeszłością. Zostać kapłanem to znaczy mieć udział w ofierze życia Chrystusa, być człowiekiem poświęcenia, człowiekiem, który nie chce niczego dla siebie, lecz wszystko dla Boga i bliźnich ze względu na Boga – powiedział.
Prezent, który trafi do Ukrainy
W maju o prezencie dla abp. Gądeckiego napisała „Gazeta Wyborcza”. W związku z 50-leciem kapłaństwa około 630 kapłanów z poznańskiej archidiecezji dostało e-maila z informacją o wydarzeniu i zbiórce ok. 100 tys. zł.
– Najważniejszym darem dla jubilata będzie modlitwa w samej katedrze oraz w parafiach, ale pragniemy też – jak to jest zwyczajnie przy jubileuszach – wdzięczność naszą okazać darem zewnętrznym – cytowała „Wyborcza” treść e-maila, pod którym podpisali się biskupi pomocniczy: Zdzisław Fortuniak, Jan Glapiak i Grzegorz Balcerek.
Pieniądze mają trafić na szczytny cel: windę do Centrum Rehabilitacji Duchowej i Psychologicznej im. św. Jana Pawła II, który powstaje w diecezji Kamieniec Podolski w Ukrainie.
Stanisław Gądecki urodził się 19 października 1949 r. w Strzelnie w Wielkopolsce. W 1967 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące w Strzelnie. 5 czerwca 1967 r. został przyjęty do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, gdzie w latach 1967-1973 studiował filozofię i teologię.
Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Bazylice Archikatedralnej w Gnieźnie 9 czerwca 1973 r.