#JesteśmyRówni. Zobacz, jak widzą niewidomi

Fundacja Barak Kultury prowadzi projekt artystyczny „#JesteśmyRówni”. W jego ramach organizacja oferuje mieszkańcom Poznania możliwość spotkania się z ludźmi uważanymi za osoby z niepełnosprawnościami. Celem projektu jest zauważenie, że — zgodnie z nazwą — wszyscy są równi.

Spotkanie w ciemności

„Spotkanie w ciemności” to możliwość sprawdzenia, jak żyje osoba niewidząca. Jest to spotkanie edukacyjno-integracyjne. Każda z osób spotyka się z Agnieszką Sawińską, niewidzącą od urodzenia anglistką, indywidualnie — spotkanie trwa ok. 15 minut. W ciągu tego kwadransa wchodzi się do przyciemnionego pokoju, który jest tak zaaranżowany, aby uczestnicy poczuli, jak niewidomi oswajają ciemność. W pokoju czekać będą przedmioty, które nie są łatwe do rozpoznania, kiedy ich się nie widzi. Mobilizuje to do silniejszego używania zmysłów innych niż wzrok. Aby pobudzić je do działania, przed każdym z uczestników będą stały zadania: rozpoznanie przedmiotów przez dotyk i owoców dzięki węchowi, a nawet odgadnięcie, jakie monety leżą na stole. Zaprezentowane będą także przedmioty, które ułatwiają osobom niewidzącym życie. Będzie to na przykład maszyna do pisania mapy, tabliczki z rylcami do pisania i książki… Wszystko będzie takie samo, jak „normalnie”. Tylko że tym razem wszystko będzie miało związek z alfabetem Brajla.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz przejść na stronę wydarzenia.

Wykłady polifoniczne: wolność, równość, braterstwo

„Wolność, równość, braterstwo” to hasła rewolucji francuskiej. Spotkanie ma pokazać, jak bardzo się z nimi mijamy. W epoce „populistów”, którzy tak wierzą w wolność, że traktują ją jak towar, solidarność jest wyłącznie chwilowa, a coraz częściej także… wirtualna. Prof. Krzysztof Moraczewski zrywa z kanwą akademickiego wykładu na rzecz stania się głównym aktorem w wydarzeniu teatralnym, który zilustrowany zostanie fragmentami muzycznymi przez Mandara Purandare.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz przejść na stronę wydarzenia.

Monodram „Całe życie w dresach”

Monodram „Całe życie w dresach” na celu ma zilustrowanie tego, co doświadcza matka dziecka z niepełnosprawnościami. Justyna Tomczak-Boczko, aktorka, traktuje opiekę nad synem jako formę życia niemogącą istnieć bez poczucia humoru. Czy życie matki chorego dziecka jest przerażające? Smutne? Może wcale nie. W monodramie aktorka gra… samą siebie. Monodram ten opisują dwa określenia: „dystans” i „czarny humor”.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz przejść na stronę wydarzenia.

Koncert Grupy „Na Górze”

Koncert Grupy „Na Górze” odbył się w dniu święta niepodległości, jako część projektu „Niepodlegli”. Grupa „Na Górze” jest grupą określającą siebie jako mieszanka wybuchowa. Czy słusznie? Członkami zespołu są uznane przez społeczeństwo za „niepełnosprawne”. Co ciekawe, drugą częścią grupy są osoby „pełnosprawne”. To połączenie pokazuje, że „etykietki” to przeżytek.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz przejść na stronę wydarzenia.

Wszystkie wydarzenia w ramach projektu „#JesteśmyRówni” odbywają się w siedzibie Baraku Kultury, przy al. Marcinkowskiego 21. Są one bezpłatne, jednak obowiązują zapisy.

Czytaj także: Zaczynają się przedświąteczne zbiórki żywności. Gdzie można zostawić jedzenie?

Weronika Rogowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl