Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na - kontakt@wpoznaniu.pl

Jest decyzją na budowę ostatniego odcinka ekspresówki S5 Poznań – Wrocław na terenie Wielkopolski.

Wojewoda wielkopolski wydał zgodę na budowę ostatniego odcinka drogi ekspresowej S5 Poznań-Wrocław na terenie Wielkopolski.  Decyzja dotyczy odcinka od węzła „Kościan Południe” do węzła „Radomicko”

– Wydana decyzja obejmuje budowę ok. 15 km dwujezdniowej drogi ekspresowej wraz z budową węzłów drogowych „Kościan Południe”, „Śmigiel Północ” i „Śmigiel Południe” oraz obiektów mostowych. Liczę, że planowany termin zostanie zachowany i pod koniec przyszłego roku kierowcy będą mogli korzystać z odcinka –komentuje wojewoda Zbigniew Hoffmann. 

To kolejny fragment ważnej dla całego regionu inwestycji. Niestety porównując ją z tym co już w ramach trasy S5 zostało zbudowane na terenie Dolnego Śląska to Wielkopolska jest daleko w tyle. Tam droga już w całości została wybudowana. Jesienią 2014 r. otwarto odcinek z Kaczkowa do Korzeńska koło Rawicza na granicy województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego. W październiku 2017 r. udostępniono obwodnicę Żmigrodu a w grudniu 2017 r. otwarto odcinek od Wrocławia do Prusic.

Jeśli chodzi o drogę S5 w Wielkopolsce to jesienią została wydana zgoda na budowę  węzła Lipno, a w listopadzie rozpoczęły się pierwsze prace. Jego budowa kosztuje ponad 303 mln złotych. Przed Bożym Narodzeniem uzyskano zgodę na realizację odcinka Wronczyn – Kościan Południe. 19-kilometrowy odcinek ma być gotowy również w III kwartale 2019 roku. Kontrakt opiewa na 360 mln złotych. Pozostałe dwa odcinki to Radomicko – Leszno i Leszno – Kaczkowo. Są w budowie i mają być gotowe w trzecim kwartale 2018 roku.

Budowa odcinka Kościan Południe -Radomicko będzie kosztować  ok. 303 mln zł. Planowany termin oddania do ruchu około 16-kilometrowego odcinka drogi S5 to III kwartał 2019 roku. 

(ra)

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl

Rezerwuj czas na