„Jeśli nie rozkradną miliardów, które przekazujemy, to szkoły ogrzeją” – Czarnek oskarża samorządowców o kradzieże

Minister Edukacji zarzucił polskim samorządowcom rozkradania ministerialnych środków na utrzymanie szkół. To odpowiedź ministra rządu PiS na problemy, które samorządy zgłaszają w związku z ogromnymi cenami energii. Zamiast zaangażowaniem w pracę nad rozwiązaniami, minister zaoferował jedynie obelgi.

 

CZARNEK OSKARŻA

Samorządowcy oczekiwali merytorycznej dyskusji o pokryciu kosztów ogrzewania w czasie szybujących cen. W zamian zostali zaatakowani przez kontrowersyjnego ministra Przemysława Czarnka.

 

Panie Schetyna, wszyscy wiedzą, że jeśli koledzy z Platformy nie rozkradną tych miliardów, które przekazujemy, to szkoły bez problemu ogrzeją. A wtedy komisarzy nie będzie… – napisał Czarnek

 

KOMISARZ NA PROBLEMY Z OGRZEWANIEM

Czarnek wcześniej już groził samorządom, że jeśli nie poradzą sobie z ogrzaniem szkół i przeniosą zajęcia online, minister będzie wnioskować o wprowadzenie komisarzy do gmin, które się na to zdecydują.

Jeżeli samorządy będą CELOWO obniżać temperaturę w szkołach, by przejść na tryb zdalny, a są takie sygnały z samorządów prowadzonych przez PO, to będziemy występować o zarząd komisaryczny – mówił Czarnek

Słowa ministra zbulwersowały część samorządowców w kraju. Krytycznie o pomyśle wypowiadali się szczególnie włodarze, którzy wywodzą się z partii opozycyjnych. Jacek Jaśkowiak, który jest członkiem PO, przyrównał zapowiedź ministra do grożenia rodzicom odbieraniem ich dzieci, jeśli w domach będzie za zimno. Zdaniem prezydenta Poznania, to skandaliczny pomysł.

Za chwilę zacznie straszyć rodziców, że jak nie zapewnią dzieciom odpowiedniej temperatury w mieszkaniach to będzie ich pozbawiał praw rodzicielskich. To jest skandal. – komentował prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak w wypowiedzi dla Polsatu.

Pomimo kryzysu energetycznego i podwyżek cen energii, władze Poznania deklarują, że ogrzewanie szkół, szpitali i innych budynków użyteczności społecznej będzie dla miasta priorytetem. Równocześnie samorządy zaznaczają, że to działania rządu, którego członkiem jest minister Czarnek, mają największy ze wszystkich wpływ na koszty energii.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl