Jeśli mieszkasz w Poznaniu i zarabiasz tyle to jesteś zamożny

Czy jeśli zarabiasz 10 tysięcy zł na rękę, to jesteś już osobą zamożną? Wszystko zależy od tego gdzie mieszkasz. Jeśli w Wielkopolsce to tak, a w Poznaniu?

Dziennikarze portalu Business Insider postanowili sprawdzić, ile trzeba zarabiać, by uchodzić za osobę zamożną. Ze względu na różnice w zarobkach w Polsce granica między tzw. klasa średnią a osobami bogatymi jest bardzo płynna. Inaczej zarabiamy bowiem w Krakowie i Kielcach, podobnie jak wypłatami o zupełnie różnym poziomie cieszyć mogą się mieszkańcy Wielkopolski i samego już Poznania.

Czy jesteś zamożny? Ważne ile zarabiasz, ale też gdzie mieszkasz

Jak podaje Business Insider średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2024 r. wyniosło w Polsce 7 tys. 999,69 zł. Nie oznacza to, że w całej Polsce zarabiamy tyle samo. Dziennikarze sprawdzili więc, ile trzeba zarabiać, by być klasą średnią na Śląsku, a ile, by zaliczać się do grona osób zamożnych w dużych miastach, takich właśnie jak Poznań.

Zgodnie z założeniami OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) do klasy średniej zalicza się zarabiających od 75 do 200 proc. mediany wynagrodzeń. Dziennikarze oszacowali więc medianę zarobków dla poszczególnych polskich miast. Co się okazało?

fot. archiwum / zdjęcie poglądowe

Będąc singlem zarabiającym na poziomie okrągłych 10 tys. zł miesięcznie na rękę w aż 11 miastach zaliczani będziemy do klasy wyższej. Jednak nie w Poznaniu. Tu zarobki są wyższe i pensja na poziomie 10 tys. zł kwalifikuje „jedynie” do bycia przedstawicielem klasy średniej.

Czy 10 tys zł to dużo? Czy tyle zarabiasz?

Czasem więc wystarczy wziąć swoją pensję i przenieść się do innego miasta lub wyjechać z Poznania, do któregoś z oddalonych powiatów, by awansować do grona bogaczy.

W samej stolicy Wielkopolski, by należeć do klasy średniej, trzeba zarabiać na czysto od 3408 zł do 10174 zł. Wszyscy zarabiający więcej uważani są już za przedstawicieli klasy wyższej. W Białymstoku natomiast wystarczą do tego już zarobki o 2 tys. zł niższe.

Jak podaje Business Insider w tej chwili wcale nie najwięcej zarabia się w Warszawie. Ta zajęła trzecie m miejsce podium ustępując Krakowowi i Gdańskowi.

Czytaj też: Ogromny pożar. 19 zastępów straży pożarnej walczy z żywiołem [VIDEO]

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl