Jedyna w swoim rodzaju ekspozycja, którą można zobaczyć tylko w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich zobaczyć można wyjątkową interaktywną wystawę optyki. Drugiej takiej nie ma nigdzie indziej w Polsce.

Wystawę oficjalnie będzie można oglądać od soboty 14 października w pawilonienr1 MTP. Prezentuje ona ponad 100 interaktywnych eksponatów. Dedykowana jest wszystkim, którzy pragną lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

– Przez wiele lat marzyliśmy o stworzeniu w Poznaniu znaczącego centrum naukowego, a wreszcie to się udało. To miejsce jest absolutnie wyjątkowe, nie tylko w mieście, ale także w całym regionie. Wiodącym tematem tej wystawy jest optyka, co czyni je doskonałym miejscem dla tych, którzy pragną zgłębić naukowy aspekt otaczającego nas świata – mówił Hieronim Majewski prezes zarządu Poznańskiego Naukowego Parku Technologicznego.

Centrum Nauki Wyobraźnia

Wystawa daje możliwość eksperymentalnego zrozumienia wielu zjawisk optycznych i fizycznych. Wyjaśnia, jak nauka tłumaczy codzienne zjawiska, takie jak kolorowe tęcze. Pokazuje, w jaki sposób wiedza z zakresu fizyki i optyki wpływa na nasze codzienne życie i jak możemy ją wykorzystać.

– Nauka jest wszędzie wokół nas, codziennie wpływa na nasze życie. Dlatego istotne jest, aby ją zrozumieć, ale niekoniecznie poprzez książki. Najlepiej przyswajamy wiedzę naukową, kiedy uczymy się poprzez aktywną zabawę i praktyczne doświadczenia- mówi członek zarządu województwa wielkopolskiego Paulina Stochniałek.

Krzysztof Horodecki, nauczyciel fizyki, jest osobą odpowiedzialną za stworzenie i organizację wystawy. Jak mówi, postanowił przekazać wiedzę naukową w ciekawy i przystępny sposób.

– Inspiracja przyszła do mnie nieoczekiwanie. Od zawsze marzyłem o stworzeniu wystawy podobnej do tej, ale jako skromny nauczyciel z ograniczonym budżetem nie widziałem możliwości zrealizowania tego pomysłu. Jednak pewnego dnia nadeszło olśnienie. Zrozumiałem, że mogę zacząć od tworzenia eksponatów w miarę swoich możliwości, a dopiero później szukać odpowiedniego miejsca na ich prezentację. To zadanie okazało się wykonalne, zwłaszcza że fizyka była moją pasją przez wiele lat – komentuje Hordecki

To miejsce jest stworzone z myślą o każdym, niezależnie od wieku i poziomu wiedzy. Ma dostarczyć możliwości nauki i eksploracji.

– Wspólnie doszliśmy do wniosku, że w Poznaniu nie ma jeszcze takiej inicjatywy. Postanowiliśmy więc, wykorzystując nasze możliwości przestrzenne oraz organizację, stworzyć coś niezwykłego – mówił Filip Bittner, wiceprezes Grupy MTP.

Zobacz galerię:

Czytaj także: Koncert Wiedeński pierwszej na Świecie Orkiestry Księżniczek już 22 października w Auli UAM w Poznaniu

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl