Jedni odcięli im ciepło. Drudzy podnieśli rachunki o kilkaset złotych

Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy informację o tym, co w ostatnim czasie działo się w blokach przy ulicy Serbskiej w Poznaniu. Jeden z mieszkańców opisał sytuację, do której doszło w kwietniu. Mieszkańcom wyłączono ogrzewanie i ciepłą wodę. Wszystko przez nieopłacone rachunki, które w tym roku były wyjątkowo wysokie z powodu ostrej zimy.

Bez ciepła i wody

Do wyłączenia ogrzewania i ciepłej wody doszło 27 kwietnia. Sprawa dotyczy bloków przy ul. Serbskiej 4a-16d w Poznaniu. Powodem okazały się nieopłacone rachunki, które w imieniu mieszkańców powinna opłacać firma BN Nieruchomości zarządzająca budynkami.

Mieszkańcy otrzymali maila od niej dzień później. W treści maila czytamy:

„W związku z wstrzymaniem w dniu 28.04.2026 dostaw ciepła na nieruchomość przy ul. Serbskiej 4a-16d w Poznaniu, z uwagi jak przekazywała Veolia na nieuregulowane płatności, w imieniu BN Nieruchomości wyjaśniam, iż w dniu dzisiejszym Zarząd Veolia Energia Poznań S.A. wyraził zgodę na rozłożenie płatności spornej faktury z dnia 24.03.2026, na kwotę 179 665,08 zł, za okres rozliczeniowy 18.02.2026-18.03.2026, z terminem płatności na dzień 21.04.2026 na raty jak w załączonym Porozumieniu (całkowita spłata do dnia 21.05.2026)”.

W wiadomości skierowanej do mieszkańców, zarządca nieruchomości tłumaczy również, że w tym roku wspólnota otrzymała bardzo wysokie faktury za zużycie ciepła. Te stanowią od 50 do 100 proc. jej całkowitych miesięcznych przychodów.

Co na to Veolia?

Dwa dni po odłączeniu dostaw ciepła, firma BN nieruchomości, skierowała pismo do Veolii, w którym złożyła reklamację i wezwała do natychmiastowego wznowienia dostaw ciepła i wydania dokumentów.

Zwróciliśmy się do zarządcy z prośbą o komentarz. W odpowiedzi otrzymaliśmy taką informację.

– Nasze zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim trybu przeprowadzenia tej czynności. W piśmie wskazaliśmy, że Wspólnota nie otrzymała formalnego dokumentu potwierdzającego podjęcie decyzji o wstrzymaniu dostaw ani protokołu wykonania czynności. Wezwanie do zapłaty nie może — w naszej ocenie — zastępować dokumentu technicznego dotyczącego wyłączenia, ponieważ nie określało precyzyjnie daty i godziny wyłączenia, punktu odcięcia, osób wykonujących czynność ani pełnej podstawy faktycznej działania – przekazał Szymon Nowak, BN nieruchomości.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z firmą Veolia. Na zadane pytanie odpowiedział nam Mateusz Pilarczyk, który jest dyrektorem biura komunikacji Veolia Energa Poznań. Oto treść:

„Wstrzymanie dostaw ciepła systemowego do adresów, o które Pani pyta, było związane z zaległymi płatnościami. W toku dialogu z klientem i wychodząc naprzeciw interesom odbiorców, dostawy zostały wznowione 29 kwietnia. Przed odłączeniem wzywamy zawsze klientów do uregulowania zaległości, jednocześnie w klarowny sposób podkreślając konsekwencje braku terminowych płatności. Wznowienie dostaw następuje niezwłocznie po wpłacie pełnej kwoty zaległych i bieżących należności. Wstrzymanie dostaw jest zawsze ostatecznością”.

Po tej sytuacji obie firmy podpisały porozumienie. Wynika z niego, że dwie strony zgadzają się na opłacenie zaległości w ratach. Problemem są jednak terminy, bo kwotę prawie 180 tys. zł, rozłożono na trzy raty. Ostatnia – największa – ma zostać opłacona do 21 maja.

Problem mają mieszkańcy

Mimo zawartego porozumienia, z problemem zostają mieszkańcy, którym w efekcie zaistniałej sytuacji, podniesiono czynsze o kilkaset złotych. Właściciel mieszkania, który się z nami skontaktował, napisał, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca, koszty wzrosły o niemal 500 zł. Zwiększoną opłatę będzie musiał uiścić nie tylko w maju, ale i czerwcu. Jego zdaniem to poważne dodatkowe i nieprzewidziane obciążenie dla domowego budżetu.

Wszystkie raty zaległości, wspólnota będzie musiała spłacić w terminie. W przypadku przekroczenia daty, Veolia będzie miała prawo odciąć dostawy ciepła i wystąpienie na drogę sądową.

Czytaj także: Blisko setka rodzin z Osiedla Maltańskiego ma prawo do nowych lokali

Aleksandra Wróblewska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl