Jedna z największych akcji CBŚP w historii. Zatrzymani mieli sprzedawać fałszywe leki

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało o jednej z największych akcji w historii jednostki wymierzonej w przestępczość farmaceutyczną. W jej trackie zlikwidowano fabryki i magazyny sfałszowanych produktów leczniczych. Zatrzymano dziewięć osób.

Sprawą zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcją i sprzedażą sfałszowanych środków leczniczych, w tym sterydów i środków na potencję, zajmowali się policjanci z poznańskiego CBŚP.

„Nielegalna produkcja odbywała się w województwach: wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim, następnie za pośrednictwem stron internetowych wprowadzano do obrotu sfałszowany towar. Z ustaleń śledczych wynika, że gang mógł działać od ponad roku” – poinformowano.

Jedna z największych akcji CBŚP

Była to jedna z największych tego rodzaju akcji wymierzonych w przestępczość farmaceutyczną w historii CBŚP. „Jednocześnie zlikwidowano trzy fabryki sfałszowanych produktów leczniczych i znajdujące się tam linie produkcyjne wraz z hurtowymi ilościami komponentów do produkcji leków, a także sześć magazynów z ogromnymi ilościami gotowych produktów leczniczych. Szczegółowe oględziny zabezpieczonego towaru wciąż trwają i dopiero po precyzyjnym zliczeniu przejętych medykamentów będzie możliwe podanie dokładnej ich liczby. W rozbicie gangu włączyły się instytucje międzynarodowe, w tym Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), koordynujący działania organów ścigania wielu państw członkowskich” – dodano.

W akcję zaangażowano dziesiątki policjantów z Poznania, Warszawy, Katowic, Bydgoszczy, Krakowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Wrocławia, a także funkcjonariusze z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Żandarmerię Wojskową i ekspertów z Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA).

Zatrzymano dziewięć osób, które są podejrzewane o to, że w ciągu ostatniego roku wprowadzili do obrotu sfałszowane leki warte 2 mln złotych.

W toku czynności zabezpieczono 18 maszyn służących do produkcji sfałszowanych leków wartych około 20 mln zł, a także przejęto kilka ton komponentów służących do produkcji leków i kilkanaście ton gotowych produktów leczniczych, których łączna wartość czarnorynkowa została wstępnie oszacowana na około 50 mln zł.

Zatrzymanym postawiono już zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, narażenia na utratę zdrowia lub życia innych osób, produkcji i handlu sfałszowanymi produktami leczniczymi, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu. Dodatkowo jednej osobie śledczy zarzucają kierowanie tym gangiem. Wobec sześciu osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Podejrzanemu o kierowanie grupą przestępczą grozi kara aż 15 lat pozbawienia wolności, a jego kompanom do 12 lat.

Zobacz też: Wyciął dziurę w plandece i chciał dostać się na zachód Europy

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl