Wybitny kompozytor z Konina, Jan A.P. Kaczmarek został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej „Orły” za osiągnięcia życia. Na swoim koncie ma, choćby Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”.
Jan A.P. Kaczmarek z nagrodą za całokształt twórczości
Kompozytor urodził się w Koninie w 1953 roku. W 2005 roku otrzymała Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” w reżyserii Marca Forstera. Karierę muzyczną rozpoczynał, współpracując z Teatrem Ósmego Dnia. W wieku 36 lat wyjechał do Los Angeles. Jest autorem uznanych kompozycji filmowych. Wśród najbardziej znanych są:
- „Całkowite zaćmienie” i „Plac Waszyngtona” Agnieszki Holland,
– „Hania” Janusza Kamińskiego, - „Horsemen – jeźdźcy Apokalipsy” Jonasa Akerlunda,
- „Dzieci Ireny Sendlerowej” Johna Kenta Harrisona.
W 2011 roku stworzył Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki „Transatlantyk”, który z początku odbywał się w Poznaniu. Ostatnie kompozycje Jana A.P. Kaczmarka to: „Dolina Bogów” w reż. Lecha Majewskiego (2019), „Magnezja” w reż. Macieja Bochniaka (2020), „Śmierci Zygielbojma” w reż. Ryszarda Brylskiego (2021) i „Van Gogha” w reż. Daniela Fridella.
Anastazja Davis, córka kompozytora w styczniu zorganizowała zbiórkę na leczenie swojego ojca. Jan A. P. Kaczmarek cierpi na schorzenie neurologiczne o postępującym przebiegu, zaniku wieloukładowym. Stan wybitnego twórcy nie pozwala mu na dalszą pracę. Wymaga stałej opieki.
Zbiórkę można wspomóc klikając w ten LINK.
Orzeł za osiągnięcia życia
Jan A. P. Kaczmarek otrzymał jedną ze specjalnych Polskich Nagród Filmowych, którą przyznają od 1999 roku członkowie Polskiej Akademii Filmowej. Wcześniej nagrodzono m.in.
- Andrzeja Wajdę (2000).
- Tadeusza Konwickiego (2002).
- Romana Polańskiego (2003).
- Kazimierza Kutza (2004).
- Jerzego Kawalerowicza (2005).
- Jerzego Hoffmana (2006).
- Janusza Majewskiego (2012).
- Danutę Szaflarską (2013).
- Franciszka Pieczkę (2015).
- Janusza Gajosa (2016).
- Maję Komorowską (2020).
- Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza (2021).
- Jerzego Skolimowskiego (2022).
Polskie Nagrody Filmowe Orły 2023 zostaną wręczone podczas gali, która odbędzie się w poniedziałek, 6 marca w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
Czytaj też: „Piękna i Bestia”. Wycinankowa baśń w Teatrze Muzycznym w Poznaniu [RECENZJA]