Jakie jeszcze miasta, poza Poznaniem, odwołały miejskiego sylwestra?

Samorządy szukają oszczędności przez skutki Polskiego Ładu wprowadzonego przez rząd PiSu oraz szybujących cen energii. Część polskich miast postanowiła odwołać miejskiego sylwestra. Wśród nich jest Poznań, ale nie tylko.

 

MIASTA ODWOŁUJĄ SYLWESTROWE IMPREZY

Poznań o odwołaniu miejskiego sylwestra poinformował wczoraj. Podobnie zachowały się władze Szczecina, Opola, Elbląga, Wrocławia a nawet dysponującej potężnym budżetem Warszawy. Stolica zrezygnowała z plenerowego koncertu, który tradycyjnie organizowała dla mieszkańców.

Skupiamy się na szukaniu oszczędności, dlatego też zapadła decyzja, że w tym roku Warszawa nie będzie organizowała plenerowego koncertu sylwestrowego — mówił „Presserwisowi” Wojciech Śmiech, z biura marketingu Urzędu Miasta Warszawy.

TRUDNY CZAS DO IMPREZOWANIA

Miejskie sylwestrowe imprezy nie odbędą się w wielu polskich miastach kolejny raz. Wcześniej, w 2020 i 2021 roku nie pozwalała na to sytuacja pandemiczna i zakaz organizowania masowych imprez. W tym roku jednak powód jest inny. Władze miasta muszą oszczędzać. Sytuacja finansowa samorządów jest coraz gorsza, a ceny energii wciąż rosną.

KOSMICZNE CENY ENERGII

Poznań w przetargu na zakup energii elektrycznej na 2023 rok dostał tylko jedną ofertę, niemal pięciokrotnie wyższą niż w zeszłym roku. W 2021 roku miasto zapłaciło za prąd 51 milionów złotych, w tym roku 87 milionów, a w przyszłym cena ta może wynieść aż 409 milionów. Przetarg ten został unieważniony i rozpisany na nowo.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl