Międzynarodowe Targi Poznańskie

Jak kupić mieszkanie w czasie kryzysu? Odpowiedzi na Targach Mieszkań i Domów

Kryzys gospodarczy odbił się na rynku nieruchomości. W porównaniu do sytuacji sprzed roku, zakup własnej nieruchomości to dzisiaj znacznie większe wyzwanie. Ale podczas pierwszego dnia Targów Mieszkań i Domów pojawiło się sporo poznaniaków, którzy szukają własnego dachu nad głową.

Poznaniacy szukają nieruchomości na targach.  fot. F.P.Bryska / wpoznaniu.pl

“Nie wszystko można znaleźć w internecie”, stwierdzili Patryk i Ania tłumacząc, dlaczego postanowili przyjść na targi. Według pary, która w przyszłym roku planuje ślub i zakup mieszkania wystawcy zaskoczyli ich kilka razy.

Nie spodziewaliśmy się, że niektóre mieszkania, nawet o małych metrażach, będą aż tak drogie, droższe niż domy. – twierdzi Ania.

Drugim zaskoczeniem były kwoty na Naramowicach. Nie myślałem, że będą aż tak wysokie, bo jednak to dość daleko od centrum. – dodaje Patryk.

Jak dowiadujemy się od eksperta jednej z firm, która wystawiła swoje stoisko na targach, wiele zależy od lokalizacji i charakteru danej inwestycji. Część budynków, szczególnie w centrum, jest budowana z myślą o klientach inwestycyjnych, którzy dysponują gotówką i często wykupują większość mieszkań zanim te trafią do sprzedaży. Deweloperzy mają też jednak takie budowy, które prowadzą z myślą o indywidualnych klientach, którzy w większości będą korzystać z kredytu.

KREDYT HIPOTECZNY CORAZ TRUDNIEJ OSIĄGALNY

O uzyskanie finansowania zakupu jest jednak coraz trudniej. Wiele osób, które rok temu nie miały z tym trudności dzisiaj nie mają zdolności kredytowej do hipoteki. Jeszcze innych odstraszają stopy procentowe, które według przedstawicieli banków, które wystawiły się na targach, zwiększyły się nawet trzykrotnie w stosunku do zeszłego roku.

Nie jest lekko. Udało nam się odłożyć trochę pieniędzy, i chyba tylko dzięki temu mogliśmy tu w ogóle przyjść i myśleć o jakimś mieszkaniu, ale bez kredytu i tak nie damy rady. – zwierzają się Patryk i Ania.

Liczba udzielanych kredytów hipotecznych jest znacznie mniejsza niż rok temu. Rzadziej na inwestycję decydują się również klienci inwestycyjni, którzy dawniej potrafili wykupić mieszkania w ciągu pierwszego dnia od rozpoczęcia sprzedaży. Znaczna różnica jest nawet pomiędzy inwestycjami z początku roku i obecnymi. Jak dowiadujemy się od jednej z przedstawicielek wiodącego developera, swoje aktualne budowy udało im się sprzedać jeszcze w marcu – do dzisiaj zostało zaledwie kilka mieszkań. Według specjalistki, gdyby sprzedaż otworzyli teraz, mogłoby już być zupełnie inaczej.

CO JESZCZE NA TARGACH?

Na targach oprócz stoisk developerów można odwiedzić strefę finansów. W tej części eksperci prowadzą wykłady i prelekcje na temat finansowych aspektów rynku nieruchomości. Jutro organizatorzy przygotowali między innymi wystąpienia o tym jak zweryfikować wiarygodność dewelopera oraz jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu.

Targi potrwają jeszcze do jutra. Informację o pełnym programie oraz biletach na targi można przeczytać na stornie organizatora.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl