Jak kiedyś wyglądały wakacje? Odpowiedź na wystawie „Turystyka i rekreacja w PRL”

Od 19 kwietnia można zwiedzać nową wystawę Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. „Turystyka i rekreacja w PRL” przeniesie nas w realia wakacyjne sprzed dekad.

Wystawa „Turystyka i rekreacja w PRL” w dużej mierze składa się ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Część eksponatów należy do osób prywatnych. Niektóre zostały również zakupione specjalnie z myślą o tej wystawie, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Kuratorkami wystawy są Barbara Kokot i Anna Matuszak.

– Zbiór plakatów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości jest bardzo liczy. Mamy ponad 2,5 tysiąca plakatów. Turystyka jest wiodącym tematem tych plakatów. Do wystawy dodałyśmy też wiele pamiątek związanych z podróżowaniem w okresie PRL. Zbiory prezentujemy zarówno w aranżacji plastycznej wystawy jak i w gablotach – mówi kuratorka wystawy Anna Matuszak

Na nowej wystawie, nie zabrakło plakatów LOT-u, znanych polskich artystów.

fot. Kamil Biernacki


– W galerii mamy 21 plakatów. Każdy z nich jest swoistą perełką. Z pewnością warto zwrócić uwagę na plakaty LOT-u. Mamy dwa plakaty Janusza Grabiańskiego i Janusza Stannego. Każdy z nich jest pożądanym eksponatem. Są one bardzo charakterystyczne. Jeden z nich ukazuje pisklaka w walizce gotowego do odlotu. Drugi natomiast to wróbelek z walizką. Ponadto mamy plakaty Zbigniewa Kaji i Tadeusza Gronowskiego – powiedziała kuratorka wystawy Barbara Kokot

Wystawa „Turystyka i rekreacja w PRL” prezentuje także bilety lotnicze. Jak informują kuratorki wystawy jest to rzadki eksponat. Obejrzeć można również walizki z dawnych lat. Wystawa ma również swoją część plenerową.

– W ramach aranżacji wystawienniczej znalazły się bilety lotnicze LOT-u, linii lotniczych Chińskiej Republiki Ludowej oraz Związku Radzieckiego. Jest to rzadkość. Udało się nam uzyskać takie eksponaty z czego bardzo się cieszmy. Mamy również zbiór plakietek i przypinek z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Pokazujemy również aranżację walizek. Przygotowałyśmy też ekspozycję plenerową. Jest to autentyczny namiot z czasu PRL – dodaje Barbara Kokot.

Wystawę można oglądać w galerii przy schronie przeciwatomowym przy ul. Słupskiej 62. Galeria jest czynna od środy do piątku od godziny 10:00 do 16:00 oraz w każdą ostatnią sobotę miesiąca. W ramach wystawy, 20 lipca ,zorganizowany zostanie również piknik historyczny. Oczywiście będzie można wówczas zobaczyć wystawę. Na ten dzień zaplanowano szereg imprez dla rodzin z dziećmi m.in. koło fortuny z pytaniami historycznymi.

Czytaj także: Wydali 5 mln zł. Kupili kufle i zegarki. Są piękne! [FILM] | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl