Jacek Jaśkowiak o problemach MPK: „Do końca roku sytuacja powinna ulec poprawie”

Mieszkańcy Poznania od początku września narzekają na działanie komunikacji miejskiej. Wraz z rokiem szkolnym w autobusach i tramwajach pojawili się uczniowie oraz ścisk. Jacek Jaśkowiak przeprasza za sytuację i deklaruje poprawę.

Poznań tonie w remontach, a te szczególnie mocno wpływają na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Przez centrum miasta w pobliżu Okrąglaka nie jeżdżą tramwaje, remontowana jest również trasa poznańskiego szybkiego tramwaju. Zarząd Transportu Miejskiego razem z MPK przygotowały komunikację zastępczą, jednak ta przez pierwsze dni września nie nadążała z rozwożeniem pasażerów.

Część mieszkańców, nie kryje rozgoryczenia sytuacją. Na przystankach słychać narzekania, w mediach społecznościowych pojawiają się pytania o to, czy zarządcy miejskiej komunikacji nie mogą czegoś zrobić z “bałaganem”. I chociaż ZTM deklaruje, że zajmie się problemem to urzędnicy nie mają zbyt wielu możliwości działania. Miejski przewoźnik boryka się z brakiem kierowców, każdego dnia wypada blisko 5 procent wszystkich kursów autobusowych.

Sytuację w żartobliwy sposób skomentowali właściciele profilu Poznańskie Pyry, który działa na Twitterze. Profil na co dzień komentuje wydarzenia sportowe, teraz jednak autorzy podzielili się z mieszkańcami memem, który ma komentować obecną sytuację w poznańskiej komunikacji zbiorowej.

Dużo poważniej do problemu podchodzi Jacek Jaśkowiak. Prezydent Poznania przeprasza mieszkańców za sytuację i zapewnia, że osoby odpowiedzialne za komunikację miejską już pracują nad zmianami.

W związku z problemami z komunikacją zastępczą zorganizowaną na czas remontu PST, które wystąpiły w pierwszych dniach września i za które bardzo przepraszam, już w piątek zobowiązałem osoby za to odpowiedzialne do jak najszybszej poprawy tej sytuacji. Planujemy wzmocnić komunikację autobusową, kierując na kursy w godzinach szczytu więcej autobusów o większej pojemności. – napisał Jacek Jaśkowiak na Facebooku.

Włodarz miasta dodał również, że trwające remonty są niezbędne. Prezydent podkreśla, że w trakcie jego kadencji, miasto regularnie prowadzi kolejne remonty, które, jego zdaniem, były zaniedbane w poprzednich latach.

Rozumiem irytację mieszkańców. Te remonty są jednak konieczne. Bez nich Poznański Szybki Tramwaj przestałby być szybki, a jednocześnie bezpieczny. – dodaje Jaśkowiak.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl