Wielkopolska chce być jednym z liderów w zielonej transformacji energetycznej. W regionie powstają dwa wodorowe osiedla, a po poznańskich ulicach jeździć ma łącznie 90 wodorowych autobusów. Prezydent Poznania widzi w nich przyszłość.
Ważne europejskie spotkania
Ruszyło Forum H2POLAND. To pierwsze w Polsce i tej części europy takie wydarzenie poświęcone technologiom wodorowym. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich toczą się ważne dyskusje dotyczące dążenia do neutralności klimatycznej. Forum otworzyli prezes MTP Tomasz Kobierski, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.
Zielony Poznań?
Jacek Jaśkowiak mówił o nowoczesnych rozwiązaniach, które wprowadzane są w Poznaniu. Prezydent przyznał, że zakup elektrycznych, a później wodorowych autobusów były dla niego oczywistym wyborem.
– Kiedy zapytano mnie, czy zaryzykujemy zakup autobusów elektrycznych, nie miałem wątpliwości. To jest odpowiedzialność miasta, by wchodzić w nowe obszary, by ryzykować. Dziś musimy iść dalej i rozwijać te nowe możliwości. Kiedy zapytano mnie, czy bylibyśmy gotowi kupić autobusy z napędem wodorowym, powiedziałem, że tak, że jesteśmy w stanie kupić 90 takich autobusów. Na razie udało nam się kupić ich 25. – powiedział Jacek Jaśkowiak.
Prezydent Poznania podkreślił również, że wojna Rosji z Ukrainą tylko przyspieszy w Polsce konieczność przemiany energetycznej, a wodór jest jedynym sposobem na magazynowanie nadwyżek energii.
Czytaj również: Wodorowe autobusy będą wozić poznaniaków. Wiadomo już, kiedy wyjadą na ulice
Wielkopolska i wodór
W planach samorządu Wielkopolski jest między innymi zbudowanie dwóch osiedli wodorowych. Jedno z nich ma powstać w Pile, a drugie w Śremie. Kierunkiem na przyszłość dla regionu jest również odchodzenie od paliw kopalnych. Władze województwo chcą także zrezygnować z pociągów napędzanych silnikami diesla.
– Wszyscy w Wielkopolsce mówimy, że jest szansa, żeby zmieniać klimat, środowisko, żeby odchodzić od paliw kopalnianych. Wszystkie nasze działania nie byłyby możliwe, gdybyśmy nie współpracowali. To jest współpraca pomiędzy naukowcami, przedsiębiorcami, stroną rządową, samorządowa, a także między społeczeństwem. Chcemy te wszystkie działania realizować po wielkopolsku – krok po kroku. – powiedział Jacek Bogusławski.
Wszystko o wodorze
Na H2POLAND Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Estonia i Ukraina podpiszą Wodorowe Porozumienie 3 Seat Hydrogen Council. Państwa wspólnie poszukiwać będą możliwości współpracy na rzecz rozwoju zero emisyjnej gospodarki. Uczestnicy forum będą mogli również dowiedzieć się między innymi, jaką rolę wodór pełni w bezpieczeństwie energetycznym, oraz jak wodór może stać się paliwem przyszłości. Targi potrwają do środy.