Izabella Cywińska w końcu upamiętniona w Poznaniu. W jaki sposób?

W poniedziałek, 25 marca odbędzie się ceremonia nadania imienia Izabelli Cywińskiej Teatrowi Nowemu oraz imienia Tadeusza Łomnickiego Dużej Scenie Teatru Nowego w Poznaniu.

Po uchwale Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z 16 marca Teatr Nowy w Poznaniu zmienia swojego patrona na Izabellę Cywińską. Cenioną reżyserkę i pierwszą minister kultury w Polsce. Cywińska, która zmarła w grudniu ubiegłego roku, pełniła funkcję dyrektorki Teatru Nowego w latach 1973–1989.

Tadeusz Łomnicki, dotychczasowy patron Teatru Nowego od 2002 roku zostanie patronem Dużej Sceny Teatru Nowego. Zmarł na atak serca na teatralnej scenie, podczas jednej z prób.

Izabella Cywińska wniosła znaczący wkład w rozwój Teatru Nowego. Nadała mu wysoki poziom artystyczny i kształciła jego renomę na krajowym i międzynarodowym rynku teatralnym. Z kolei Tadeusz Łomnicki, aktor o wielkim talencie, pozostawił niezatarte ślady w historii polskiego teatru w postaci wybitnych ról.

Program uroczystości

W trakcie uroczystości o godz. 18.30 odsłonią tablicę pamiątkową poświęconą Izabelli Cywińskiej. Następnie, o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Nowego twórcy wystawią spektakl „Wiśniowy Sad” A. Czechowa w reżyserii Izabelli Cywińskiej, a także zaprezentują film dokumentalny o jej dyrekcji oraz monolog poświęcony jej pamięci.

Wieczorem, o godz. 21.15, odbędzie się uroczyste wręczenie odznaczeń ministerialnych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Uroczystości patronować będą Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego oraz Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Czytaj też: Młoda poznanianka w „The Voice Kids”. Kiedy jej występ?

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl