Szklana instalacja upamiętniająca pierwszą siedzibę Mieszka I i Dobrawy wygrała w konkursie CODAawards 2022. Jurorzy uznali ją za najlepszą realizację architektoniczną na świecie w kategorii „Liturgical”.
CODAawards przyznaje nagrody za najlepsze projekty, które najskuteczniej integrują sztukę i architekturę z przestrzeniami publicznymi. Poznańska instalacja, jako jedyny obiekt z Europy, zajęła I miejsce w kategorii „Liturgical”. Projekt zdobył także III miejsce w plebiscycie publiczności.
Szklane palatium to zarys reliktów Pałacu Mieszka I i jego żony Dobrawy na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, pierwszej budowli piastowskiej sprzed ponad 1000 lat. Pionowe boki muru zaprojektowano i odlano ze szkła artystycznego nawiązującego do odcisku kamieni. Faktura oddaje strukturę i charakter fundamentów oraz ścian kamiennego obiektu.
Geneza projektu sięga 1999 roku, kiedy zespół archeologów kierowany przez prof. Hannę Kóčki-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dokonał niezwykłego odkrycia relikwii palatium tuż obok kościoła Najświętszej Marii Panny. Realizacją rekonstrukcji zajęli się Tomasz i Konrad Urbanowicz ze studia ARCHIGLASS. Obiekt znajduje się przy Kościele NMP in summo na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.