Innowacyjna metoda wykrywania raka piersi opatentowana w Poznaniu

Naukowcy z poznańskiego instytutu genetyki PAN opatentowali nową metodę diagnostyki raka piersi. To szansa na szybsze i dokładniejsze wykrycie nowotworu a w konsekwencji wdrożenie właściwej terapii. Metoda została opracowana w 2014 roku, patent na jej wykorzystanie został przyznany po ośmiu latach.

Innowacyjna metoda

Urząd przyznał patent poznańskiemu instytutowi genetyki Polskiej Akademii Nauk na wynalazek jakim jest metoda wykrywania genetycznej podatności na wystąpienie nowotworu. Obecnie ocenia się, że geny odpowiadają nawet za 10 % wszystkich nowotworów piersi. Jak wyjaśnia autor metody, profesor Andrzej Pławski z Innowacyjnego Centrum Medycznego przy Instytucie Genetyki Człowieka PAN, nowe badanie pozwala wykryć szczególnie złośliwe przypadki nowotworu.

Mutacje genów RECQL i PALB2 mogą występować do ok 1% pacjentek z rakiem piersi i są to zwykle przypadki z wcześniejszym wiekiem zachorowania i gorszym rokowaniem. – mówi profesor Pławski.

LEPIEJ I SZYBCIEJ

Zespół pod kierownictwem Andrzeja Pławskiego opracował metodę, która pozwala w prostszy, a przez to tańszy sposób przeprowadzić diagnozę zarówno większych grup jak i poszczególnych genów, w szczególności tych, które odpowiadają właśnie za złośliwe odmiany raka. Dotychczas podobne badania były skomplikowane i zajmowały dużo czasu. Instytut ma nadzieję, że opatentowaną metodę uda się skomercjalizować i dotrzeć z nią do wielu pacjentek.

Szybka metoda identyfikacji najczęstszych mutacji w genach naprawy uszkodzeń DNA daje większe możliwości poprawienia skuteczność leczenia takich nowotworów. – podkreśla profesor Pławski.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl