Ile Polek pomogłoby w aborcji? Wynik ankiety jest jednoznaczny

Prawie połowa kobiet z Polski deklaruje, że pomogłaby w aborcji innej kobiecie – taki jest wynik ankiety Amnesty International. Badanie to zostało zainspirowane sytuacją Justyny Wydrzyńskiej z Aborcyjnego Dream Teamu.

Justyna Wydrzyńska to kobieta, która w czasie pandemii pomogła obcej kobiecie w aborcji. Jako aktywistka Aborcyjnego Dream Teamu, od lat pomagała w podobnych sytuacjach, więc i tym razem przekazała kobiecie tabletki. Partner kobiety, która otrzymała leki od działaczki ADT powiadomił o sytuacji policję.

Wczoraj (14 marca) Justyna Wydrzyńska została skazana za udzielenie pomocy, przez przekazanie paczkomatem leków aborcyjnych. Wyrok to osiem miesięcy ograniczenia wolności przez wykonywanie nieodpłatnej pracy 30 godzin w miesiącu.

Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku, Amnesty International zleciło badanie, aby sprawdzić jaki stosunek mają Polki i Polacy do aborcji. Ankieterzy postawili pytanie “Gdyby w twoim otoczeniu znalazła się kobieta, która chciałaby zrobić aborcję z powodu przemocy domowej, czy pomógłbyś/pomogłabyś jej w tym w jakikolwiek sposób na tyle, na ile miał(a)byś wiedzę i możliwości w tym zakresie?”.

Wyniki badania prezentują się następująco: 47,2 % ankietowanych odpowiedziało twierdząco, 34,1 % stwierdziło, że trudno jest odpowiedzieć, a 18,7 % odpowiedziało przecząco.

Hubert Niespodziany
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl