Tylko u nas

Ile czeka się na wizytę u psychologa i psychiatry w Poznaniu? Sprawdziliśmy

Wiele mówi się o trudnym dostępie do pomocy psychologiczno-psychiatrycznej. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w Poznaniu.

W Poznaniu działa wiele miejsc, w których można znaleźć pomoc psychologa czy psychiatry. Istnieją Centra Zdrowia Psychicznego finansowane przez NFZ lub Unię Europejską, są też gabinety prywatne. Zapytaliśmy w nich, jaki jest czas oczekiwania na wizytę.

Leczenie psychiatryczne na NFZ w Poznaniu

Kilka placówek świadczących pomoc psychiatryczną zapytaliśmy o czas oczekiwania na wizytę.

NZOZ ZPS „Termedica” – Os. Bolesława Chrobrego 101, tel. 61 822 56 03

W pierwszym ośrodku okres oczekiwania zarówno na psychiatrę, jak i psychologa wynosi tyle samo. Są to w przybliżeniu 2 lata.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Psychicznego Katharsis – ul. Kórnicka 24, tel. 881 551 771

W CZP Katharsis na wizytę u psychiatry czeka się od 6 do 9 miesięcy. Na terapię, podobnie jak w poprzedniej placówce, czeka się 2 lata. W Katharsis prowadzony jest projekt Fenix. Jest on skierowany do osób z doświadczeniem traumy i można dostać się do niego bardzo szybko.

Poradnia Zdrowia Psychicznego NZOZ Poznań-Wilda – ul. Opolska 58, tel. 61 832 29 61

W placówce świadczącej pomoc psychologiczną przy ul. Opolskiej terminy do lekarzy i psychologów są bardzo odległe. Pytana o dostępność pomocy sekretarka ze smutkiem powiedziała nam tylko „u nas bardzo trudno o jakąkolwiek pomoc. Brakuje u nas specjalistów.”… Trudna sytuacja poradni zdrowia psychicznego na Widzie jest tak zaawansowana, że nie prowadzą już zapisów do żadnego z zatrudnionych w niej osób.

Centrum Zdrowia Psychicznego Jeżyce – ul. Litewska 8, tel. 61 841 79 67

CZP Jeżyce jest jedną z lepiej prosperujących poradni zdrowia psychicznego w Poznaniu. Tutaj terminy nie są tak odległe, jak w pozostałych miejscach. Na pomoc psychiatry czeka się mniej więcej 4 miesiące, a na psychologa — tylko 2 tygodnie.

Smutek to objaw nie tylko depresji, ale i wielu innych schorzeń psychicznych. /fot. Pixabay

Pomoc psychologa Poznań — adresy

Osoby, z którymi udało nam się porozmawiać o dostępności pomocy psychologicznej w Poznaniu, odsyłały nas do wielu podobnych im placówek. Niestety, nie ze wszystkimi udało nam się porozmawiać. Zamieszczamy jednak ich listę, wraz z adresami.

Medicor – ul. Powstańców Wielkopolskich 4, tel. 61 855 28 33

NZOZ JAN-Medic – ul. Piotra Ściegiennego 22, tel. 61 661 58 07

Centrum Zdrowia Psychicznego Instytutu Psychoedukacji – ul. Bystra 7, tel. 451 404 343

J.A.P. Med – os. Bolesława Chrobrego 1, tel. 61 823 44 18

Poradnia Zdrowia Psychicznego „Centrum” – ul. Rybaki 1a, tel. 61 852 54 38

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego DREWS – ul. Wojskowa 1, tel. 732 555 556

Poznański Ośrodek Zdrowia Psychicznego – os. Kosmonautów 110, tel. 61 820 33 23

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego Poznań-Północ – ul. K. Tymienieckiego 34, tel. 603 763 008

Centrum Zdrowia Psychicznego przy Centrum Medycznym HCP – ul. 28 Czerwca 1956 roku 194, tel. 61 227 43 33

Pilotażowe Centrum Zdrowia Psychicznego

W związku z ciągle powiększającym się kryzysem w psychiatrii, w Polsce wprowadzono tzw. pilotaż centrów zdrowia psychicznego. Jest to inicjatywa, która oparta została na Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Jej celem jest stworzenie konkretnego modelu organizacji opieki psychiatrycznej w kraju. Mówiąc prościej, pilotaż ma dać możliwość zapewnienia pacjentom w kryzysie psychicznym jak najszybszej bezpłatnej pomocy, blisko miejsca jego zamieszkania. W Poznaniu istnieją dwa pilotaże: jeden w CZP HCP, a drugi w CZP IPSIS przy ul. Bystrej 7. Oczekiwanie na lekarza czy psychologa w ramach pilotażu trwa mniej niż miesiąc.

Jest jednak jeden „haczyk”. Do pilotażu przy HCP kwalifikują się tylko mieszkańcy Wildy i Grunwaldu. Jeśli chodzi o Bystrą, przyjmują tam wyłącznie pacjentów z terenu „Nowego Miasta”.

W leczeniu psychiatrycznym pomocna jest farmakoterapia. /fot. Pixabay

Ile kosztuje prywatne leczenie psychiatryczne?

Sprawdziliśmy koszt prywatnych wizyt u psychiatrów i u psychologów/psychoterapeutów. Jeśli chodzi o lekarza, koszt pierwszej wizyty zawsze jest nieco droższy od kolejnych. Wynosi on minimum 150 zł. Maksymalna cena konsultacji z psychiatrą, o której wiemy, że dane są prawdziwe, to 300 zł. Jedna wizyta to przeważnie 20-30 minut rozmowy z pacjentem, ewentualnie z jego bliskimi. Istnieje również opcja wystawienia samej recepty. Koszt takiej usługi zaczyna się od 100 zł.

Na wizytę u prywatnego psychiatry nie czeka się długo. Jeśli dobrze się trafi, wizytę można mieć nawet tego samego dnia. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że osoby, które doświadczają bardzo silnego kryzysu psychicznego, powinni zgłosić się na Psychiatryczną Izbę Przyjęć w poznańskim szpitalu HCP lub w Gnieźnie.

Prywatna pomoc psychologa

Prywatna wizyta u psychologa jest droga, ale czasem jest to jedyne wyjście. Dzieje się tak dlatego, że na spotkanie ze specjalistą finansowane przez NFZ czy UE czeka się naprawdę długo, czasem nawet 3 lata. Psychologów nie brakuje. Jednak niestety większość z nich pracuje w prywatnych gabinetach, biorąc za ok. 45-55 minut rozmowy spore kwoty. Według naszych źródeł wizyta prywatna u psychologa kosztuje minimalnie 150 zł. Maksymalna kwota wynosi 430 zł za 50 minut konsultacji terapeutycznej.

Potrzebujesz rozmowy? Szukasz pomocy? Kliknij na ten napis. Znajdziesz tutaj numery telefonu do tematycznych telefonów zaufania. Pamiętaj: nie jesteś sam/sama.

Opisywane dane dotyczą pomocy psychiatrycznej dla osób dorosłych.

Czytaj także: Bezpłatna mammografia. Więcej pacjentek może skorzystać z badania

Weronika Rogowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl