Po sporym czasie oczekiwania mieszkańcy Poznania mogą śledzić metamorfozę Starego Rynku. Z każdym dniem nowej kostki przybywa, a remont nawierzchni postępuje. Prace obejmują nie tylko centrum Starego Rynku, ale także pobliskie ulice. Część materiału zdemontowanej kostki jest wykorzystywana przy Ratuszu i Wadze Miejskiej, tworząc jednocześnie opaskę z kamieni polnych wokół najcenniejszych obiektów. Gdzie jeszcze znaleźć można starą kostkę?
Najbardziej charakterystyczną częścią remontu jest blok śródrynkowy, gdzie ułożona zostanie historyczna kostka wraz z granitowymi płytami i krawężnikami. Nowa kostka granitowa na pozostałej części placu ma tworzyć wielobarwną mozaikę, bliską jakości i kolorystyki pierwotnej nawierzchni.
Odkrycia podczas badań archeologicznych dostarczyły dodatkowych skarbów do aranżacji przestrzeni wokół Ratusza, Odwachu i Wagi Miejskiej. Opaska z kamieni polnych, pochodzących z historycznej nawierzchni, stanie się nie tylko ozdobą, lecz także narzędziem wyeksponowania najstarszej części rynku.
Wbudowana historia w miejskie ulice
Historyczną kostkę można znaleźć już na ul. Szkolnej, Wodnej, wokół Ratusza, a także na ul. Żydowskiej. Przemiany obejmą również okoliczne ulice, takie jak Świętosławska, Franciszkańska i Paderewskiego.
Jak informowało wcześniej Biuro Koordynacji Projektów, początkowo chciano wykorzystać w całości materiał staro-użyteczny. Wyniki inwentaryzacji wskazały jednak, że nie ma wystarczającej liczby potrzebnego do odtworzenia nawierzchni materiału. Powodem jest to, że część bruku nie spełnia standardów jakości w zakresie rozmiaru, koloru, stanu technicznego. Nowa nawierzchnia też ma być satysfakcjonująca dla wszystkich jej użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami i rodziców z wózkami dziecięcymi. Z tego powodu postanowiono o podziale przestrzeni rynku.
Stara kostka brukowa pochodzi z 1964 roku. Remont Starego Rynku w Poznaniu ma potrwać do końca 2023 roku. Dodatkowe prace mogą być jednak prowadzone jeszcze w styczniu.
Czytaj też: W Poznaniu ma powstać największy teatr muzyczny w skali kraju. Ta decyzja wiele zmienia