Gwiazdora w tym roku nie będzie? Ktoś zarejestrował strój jako wzór przemysłowy

Wszyscy zarabiający na sprzedaży stroju Św. Mikołaja mogą mieć w tym roku problem. Polski przedsiębiorca ze Świdnicy z powodzeniem zarejestrował strój Gwiazdora jako swój wzór przemysłowy. Dla sprzedawców z wielu państw oznaczałoby to zakaz handlu produktem na terenie całej Unii Europejskiej.

Zakaz dotyczy całej Unii Europejskiej

Z pomocą przychodzi jednak rzecznik patentowy z Poznania – Bartosz Fert. Chce bowiem unieważnić wzór i pokazać przedsiębiorcom, jak zachować się w tej zaskakującej sytuacji na chwilę przed Gwiazdką. Podkreśla, że z punktu widzenia przepisów sytuacja jest jasna. Tylko właściciel wzoru przemysłowego ma wyłączne prawo do jego używania. W efekcie zakaz sprzedaży, importu czy eksportu dotyczy całej branży handlowej: sklepów stacjonarnych, sklepów online, galerii handlowych w całej Unii Europejskiej. Problem dotyczy więc wielu przedsiębiorców. Zakaz nowego i używanego stroju Mikołaja, więc obejmuje też platformy typu marketplace, czyli np. Allegro, Amazon, Facebook, OLX.

Dlaczego rejestracja była możliwa?

Bartosz Fert tłumaczy, że do tak kuriozalnej sytuacji mogło dojść, ponieważ Urząd zarówno w Polsce jak i UE nie analizuje przesyłanych przez przedsiębiorców wniosków pod względem merytorycznym. Dokonuje jedynie analizy formalnej i na jej podstawie przyznaje wyłączność na wzór przemysłowy. Niektórzy przedsiębiorcy nadużywają tego systemu – tłumaczy Fert. Teraz każdy, kto chce zarabiać na stroju Świętego Mikołaja, składającym się z czapki, brody, kurtki i spodni jak w zgłoszonym wzorze, naraża się na spór z przedsiębiorcą ze Świdnicy.

Firmy, które będę oferowały podobne stroje bez zgody tej osoby, w najlepszym wypadku mogą otrzymać wezwanie do zaprzestania sprzedaży, a w najgorszym uwikłać się w spór sądowy, który zakończyć się może wypłatą odszkodowania czy zwrotem bezpodstawnie uzyskanych zysków obecnemu właścicielowi wzoru – tłumaczy Fert. 

Święta uratuje rzecznik patentowy?

Rzecznik patentowy Bartosz Fert zaznacza jednak, że sytuację można jeszcze rozwiązać na korzyść przedsiębiorców. W listopadzie złożył wniosek o unieważnienie wzoru do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

Strój Świętego Mikołaja jest rozpoznawalnym powszechnie znanym znakiem kulturowym. Nie ma w sobie żadnego elementu nowości. Dlatego nie powinien być utrzymany w mocy. Wszyscy chyba czujemy, że ktoś tu się urwał z choinki – komentuje Fert. 

Rozpatrzenie wniosku może jednak trochę potrwać. Nawet przy założeniu pozytywnego scenariusza, czyli unieważnienia rejestracji przez urząd w Alicante (Hiszpania), sprawa nie zakończy się w tym sezonie świątecznym. Przedsiębiorcy muszą zatem liczyć się kłopotami wynikającymi z braku możliwości swobodnego obrotu towarem w postaci brody, czapki, spodni i kurtki Mikołaja – podsumowuje Fert.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl