Gwiazda Hollywood zagra monodram w Poznaniu. Wcieli się w rolę wybitnego Polaka

David Strathairn wcieli się w rolę Jana Karskiego, autora raportów, które były jednym z pierwszych źródeł o Holocauście. W najbliższym czasie spektakl w Polsce będzie można zobaczyć tylko 5 razy. W Poznaniu odbędzie się 4 lutego.

GWIAZDA

David Strathairn to hollywoodzki aktor znany z takich produkcji jak “Temple Grandin”, “Good Night and Good Luck”, “Nomadland” czy “Tajemnice Los Angeles”. Na swoim koncie ma między innymi nominacje do Oscara, Złotego Globu czy nagrody BAFTA. Zdobył również Emmy za najlepszego aktora drugoplanowego za grę w “Temple Grandin”.

W ROLI POLAKA

Tym razem 73-letni aktor wcieli się w rolę wybitnego Polaka w monodramie “Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego”. Spektakl zobaczyć będzie można już 4 lutego w Auli Artis i będzie jednym z zaledwie pięciu, które odbędą się w Polsce w najbliższym czasie. Recenzenci entuzjastycznie wypowiadają się o sztuce. Spektakl każe widzowi zastanowić się nad naszą postawą wobec zła, niesprawiedliwości czy krzywdy. Grany będzie w języku angielskim z polskimi i ukraińskimi napisami.

WYBITNY

Jan Karski był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego. Jest autorem raportów, które są jednym z pierwszych źródeł na temat Holocaustu na świecie. Podczas kampanii wrześniowej był oficerem artylerii Wojska Polskiego, a później także działaczem Frontu Odrodzenia Polski. Po wojnie osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie jako profesor wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu. Jednym z jego studentów był 42. prezydent USA, Bill Clinton.

Został odznaczony Orderem Orła Białego i dwukrotnie Orderem Virtuti Militari, a także pośmiertnie amerykańskim Prezydenckim Medalem Wolności. Otrzymał również tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata oraz honorowego obywatela Izraela. W 1988 roku został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl