Golem przegrał z wiatrem

Pomnik mitycznego Golema znanego czeskiego artysty Davida Černego przegrał z wiatrem. Wczoraj silny wiatr przewrócił instalację, która stoi przy Alejach Marcinkowskiego w Poznaniu. To już 3 uszkodzenie pomnika, od kiedy został odsłonięty. 

Pomnik Golema, postaci mitologicznej, sztucznego człowieka, którego według legendy miał stworzyć praski rabin Jehuda Löw ben Bekalel, został odsłonięty w maju 2010 roku, mierzy 2,5 m wysokości. Autorem pomnika jest czeski artysta David Černy.

Wszystko wskazuje na to, że silny wiatr, który wiał wczoraj w Poznaniu, przewrócił pomnik. Straż miejska informację o przewróconym pomniku dostała późnym popołudniem.

To nie pierwsze uszkodzenie pomnika od momentu odsłonięcia. W czerwcu 2011 roku pomnik został uszkodzony przez nieznanego sprawcę — odcięto mu sześć elementów, z których składa się jedno z przedramion postaci. W sierpniu 2012 roku nad ranem Golem został przez nieznanych chuliganów oderwany od podstawy i przewrócony na bruk. Praca czeskiego artysty uległa poważnemu zniszczeniu.

Dzieło zamówiło Wielkopolskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl