Gdzie obejrzeć mecz Lecha z Villarrealem?

Lech Poznań już w czwartek (8 września) zmierzy się z hiszpańskim Villarrealem. Dotychczas europejskie mecze polskiej drużyny można było oglądać w publicznej telewizji, jednak nie wiadomo czy będzie tak też tym razem.

Pierwsze spotkanie fazy grupowej Ligi Konferencji odbędzie się już w najbliższy czwartek o godzinie 18.45 polskiego czasu. Piłkarzy trenera Broma podejmą gracze hiszpańskiego Villarrealu, drużyny, która w zeszłym roku dotarła do półfinału Ligi Mistrzów. Mecz budzi duże emocje wśród fanów futbolu, jednak nie wiadomo, czy będą mogli cieszyć się oni widowiskiem za darmo.

Chciałbym, aby przynajmniej domowe mecze Lecha były w TVP, bo każdy polski klub w europejskich pucharach to nasze dobro narodowe. – powiedział dyrektor TVP Sport, Marek Szkolnikowski, w rozmowie dla portalu Sprt.pl.

Prawa do transmisji meczów Ligii Konferencji oraz Ligi Europy do 2024 roku należą do serwisu streamingowego Viaplay. Jak donosi portal Sport.pl, właściciele platformy prowadzą rozmowy na temat udzielenia praw do transmisji dla TVP, jednak wciąż nie wiadomo, czy mecz będzie można obejrzeć w telewizji.

Teoretycznie polskie prawo powinno zapewniać Polakom dostęp do darmowej transmisji takich wydarzeń, jednak zapisy ustawy są przestarzałe. Obok takich imprez jak Igrzyska Olimpijskie czy mundial mówią o transmisji występów polskich drużyn w europejskich pucharach, ale wymienione są tylko mecze Ligi Mistrzów i pucharu UEFA. Obecnie te drugie rozgrywki już nie istnieją, w ich miejsce pojawiła się Liga Europy. Kontynentalna organizacja piłkarska dodała też rozgrywki Ligi Konferencji. To właśnie w nich gra Lech Poznań, ale również nie są one uwzględnione w ustawie i właściciel praw nie musi udostępnić transmisji w publicznej telewizji.

W tej kwestii jestem bezradny i niewiele więcej mogę zrobić, bo rozporządzenie KRRiTV o ważnych wydarzeniach jest archaiczne i nie obejmuje LKE. Apeluję o nowelizację od bardzo dawna. – dodaje Marek Szkolnikowski.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl