Już w przyszłym tygodniu poznaniacy będą świętować 11 listopada, tego dnia oprócz Święta Niepodległości przypadają imieniny jednego z patronów Poznania – świętego Marcina. Jedną z tradycji tego dnia jest wypiekanie specjalnych rogali. Cech cukierników i piekarzy opublikował listę punktów, gdzie można kupić certyfikowany wypiek.
Od 2008 roku rogal świętomarciński jest chroniony unijnym prawem jako produkt regionalny, aby móc go wypiekać i sprzedawać należy spełnić odpowiednie kryteria, jednak nie wszyscy cukiernicy to robią i przygotowują podobne smakołyki pod inną nazwą. Cech cukierników i piekarzy w Poznaniu opublikował listę 95 miejsc, w których będzie można kupić rogale z certyfikatem, czyli takie przygotowywane zgodnie z recepturą.
RECEPTURA
Certyfikat mogą uzyskać wyłącznie ci cukiernicy, którzy pracują na terenie Wielkopolski, dodatkowo wypiek musi spełnić kilka warunków. Powinien mieć między 150 a 250 gram, nadzienie złożone z białego maku, margaryny, biszkopta, cukru, masy jajecznej, orzechów, rodzynek i aromatu migdałowego. Istotny jest też kształt, który ma naśladować podkowę, co ma związek z historią powstania tradycji.
TRADYCJA
Rogale świętomarcińskie stały się popularne w Poznaniu w 1891 roku. Ówczesny proboszcz parafii świętego Marcina zaproponował wiernym by ci wzorem patrona kościoła zrobili coś dla biednych. Cukiernik Józef Mezler wpadł na pomysł, by wypiekane rogale sprzedawać bogatszym poznaniakom a zarobione pieniądze przeznaczyć na potrzebujących. Ubożsi mogli natomiast dostać wypiek za darmo. Ta wersja opowieści o początkach tradycji rogali jest najbardziej popularna, chociaż wiadomo, że charakterystyczne ciastka wypiekano jeszcze przed 1891 rokiem.
Jedną z instytucji, która dba o tradycję związaną z wypiekiem rogali świętomarcińskich jest Cech cukierników i piekarzy w Poznaniu. Co roku na początku listopada wręcza on certyfikaty piekarzom z Wielkopolski. W tym roku na liście znalazło się 95 cukierni i piekarni. Pełne zestawienie można znaleźć tutaj.