Franciszek Sterczewski: Poznań jest najbardziej tolerancyjnym miastem w Polsce

Trwa Pride Month, czyli miesiąc, podczas którego społeczność LGBTQ+ manifestuje swoją obecność w życiu publicznym i domaga się równości praw. Ich sytuacja jest ostatnio tematem, który wzbudza duże emocje i skupia na sobie uwagę ze strony polityków oraz społeczeństwa. – Liczne problemy związane z brakiem równych praw i naruszeniem godności osób LGBT+ są palącymi i pilnymi potrzebami, które wymagają podjęcia działań zarówno na szczeblu samorządowym, jak i ogólnopolskim – stwierdził w czwartek Franciszek Sterczewski.

Franciszek Sterczewski o prawach osób LGBT

– Poznań jest najbardziej otwartym i tolerancyjnym miastem w Polsce. Stał się symbolem tolerancji i polskim odpowiednikiem San Francisco. To nie jest wynik przypadku, lecz owoc wieloletniej pracy aktywistów, aktywistek i organizacji społecznych, które walczyły o otwartość, szacunek i poczucie bezpieczeństwa dla wszystkich obywateli, niezależnie od ich orientacji i tożsamości – mówi poseł Franciszek Sterczewski.

Poseł apelował, aby cała Polska brała przykład z Poznania i zapewniała bezpieczeństwo i szacunek dla wszystkich swoich obywateli. W związku z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi, jako poseł, zadeklarował, że weźmie na sztandar postulaty społeczności LGBT+.

Postulaty obejmują równość małżeńską, prawo do adopcji dla par jednopłciowych, ustawę o korekcji płci, uznawanie przestępstw motywowanych homofobią, prześladowaniem i dyskryminacją z powodu płci i tożsamości płciowej. Oprócz tego apelował o zapewnienie rzetelnej i profesjonalnej edukacji seksualnej.

– To kroki w polityce krajowej, które muszą zostać rozwiązane po wyborach. Wiemy, że sytuacja jest obecnie trudna, ale idziemy do wyborów, ponieważ nie ma powrotu do sytuacji sprzed 2015 roku. Chcemy, aby Polska była prawdziwie tolerancyjnym krajem, przestrzegającym praw społeczności LGBT+ – mówił poseł Sterczewski.

Pięć kroków dla samorządów

Ponadto przedstawił pięć kroków dla samorządów. Chce, aby wszystkie miasta w Polsce, zwłaszcza te wojewódzkie, uznawały i przestrzegały prawa mniejszości i społeczności LGBT+. W tym kontekście, apelował do prezydenta Poznania o przystąpienie do Rainbow Cities Network. Międzynarodowej sieci wspierającej inicjatywy LGBT+.

– Chcemy, aby Poznań stał się członkiem tej sieci, promując tolerancję i szacunek jako część międzynarodowej rodziny – tłumaczył.

Kolejnym ważnym punktem ma być uproszczenie procedur w urzędach stanu cywilnego, aby ułatwić uznanie tożsamości i zmiany nazwiska osób oraz członków rodzin.

– Należy również zapewnić szkolenia antydyskryminacyjne dla urzędników, aby mieli świadomość różnorodności w naszych miastach i aby nikt nie czuł się wykluczony – tłumaczy.

Jako ważną kwestię wskazuje też przydzielenie odpowiedniego budżetu na działania związane z postulatami społeczności LGBT+.

– Podobnie jak inne cele, takie jak zdrowie czy kultura, samorządy powinny mieć specjalne środki na realizację tych postulatów. Na przykład, finansowanie diagnozy i profilaktyki HIV/AIDS jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia wszystkim obywatelom, niezależnie od ich tożsamości płciowej – dodaje.

Koalicja Obywatelska a sprawa osób LGBT+

Poseł Franciszek Sterczewski zapowiedział wcześniej, że będzie kandydował podczas wyborów parlamentarnych z list Koalicji Obywatelskiej.

– Wierzę, że nie tylko osoby bardziej lewicowe czy centrowe, ale również konserwatyści w Polsce zrozumieją, że musimy przestać powtarzać homofobiczne ideologie. Każdy obywatel, niezależnie od swojej tożsamości, zasługuje na szacunek. Właśnie dlatego dążymy do zapewnienia równych praw dla wszystkich Polaków, tak jak to ma miejsce w krajach europejskich, jak Anglia czy inne kraje zachodnie – tłumaczył poseł Sterczewski i odpowiedział: – Co do stanowiska Koalicji Obywatelskiej w sprawie równości osób LGBT+, to wiem, że trwają dyskusje, podobnie jak w wielu innych kwestiach. W przypadku aborcji udało nam się wypracować stanowisko i ustalić, że do 12. tygodnia ciąży kobieta powinna mieć prawo do wyboru. Również w sprawie praw osób LGBT+ i innych mniejszości nie powinniśmy iść na żadne ustępstwa. Naszym celem jest przestrzeganie praw człowieka i zagwarantowanie równości małżeńskiej, prawa do adopcji oraz odpowiedniej edukacji seksualnej.

Czy Koalicja Obywatelska jest otwarta na małżeństwa jednopłciowe?

Zapytany o to, czy wierzy, że Koalicja Obywatelska pod przywództwem Donalda Tuska wprowadzi jego propozycje odpowiedział: – Wierzę, że to jest możliwe, ale nie chodzi tutaj tylko o moją wiarę. Chodzi o to, aby prawa społeczności LGBT+ były ukonstytuowane i gwarantowane niezależnie od tego, kto będzie rządził. Naszym celem jest zapewnienie, że wszyscy obywatele Polski będą mieli równe prawa. Niezależnie od różnic politycznych, wszyscy liderzy i liderki powinni działać w taki sposób, aby nie wykluczać żadnej grupy obywateli ze względu na płeć czy tożsamość.

Społeczność LGBT w Poznaniu

– Prawa dla społeczności LGBT to nie są jedynie fanaberie, lecz palące, pilne potrzeby wielu obywateli naszego kraju. Zmiana władzy daje nam ogromną nadzieję, że te kwestie zostaną jak najszybciej załatwione. Brak równych praw dla społeczności LGBT+ generuje wiele problemów, takich jak stres mniejszościowy czy problemy psychologiczne. Ponadto, ograniczenia w życiu codziennym stwarzają dodatkowe trudności. Przykładem jest brak możliwości otrzymania informacji o partnerze lub partnerce w szpitalu czy też brak równego rozliczania się podatkowego dla par jednopłciowych – mówi Sue Bartel z Grupy Stonewall i dodaje: – Ponadto, osoby LGBT+ spotykają się z trudnościami w podejmowaniu decyzji dotyczących pochówku swojego partnera lub partnerki. Często też zdarza się, że po śmierci jednego z rodziców, drugi rodzic nie ma prawa do opieki nad dziećmi, co może prowadzić do oddania ich w obce ręce, do domów dziecka lub starszych rodzin.

W odczuciu Sue Bartel te sprawy są jednymi z najpilniejszych potrzeb społecznych w naszym kraju. Jeśli chodzi o politykę samorządową, wiele z tych postulatów jest już wdrażanych, nie tylko w Poznaniu, ale również w Gdańsku czy w Krakowie.

– Wierzę, że te postulaty można już teraz realizować, niezależnie od prowadzonej przez rząd polityki wobec społeczności LGBT+. Zachęcam samorządy do podjęcia działań opartych na dobrych praktykach i wdrożenia konkretnych rozwiązań – dodaje Bartel.

Poznań, jako miasto równości

Przykładem działań, które Poznań planuje w najbliższym czasie, jest szkolenie kadr pedagogicznych poznańskich szkół w zakresie komunikacji z młodymi osobami transpłciowymi. Fundacja Varia Posnania skupia się również na działalności popularnonaukowej, aby zarówno szkoły, jak i instytucje publiczne nie dyskryminowały osób.

– Poznań jest polską stolicą równości, co przyciąga do naszego miasta ludzi, którzy czują się bezpieczni. Rząd Prawa i Sprawiedliwości od wielu lat jest homofobiczny, transfobiczny i dyskryminuje praktycznie każdą mniejszość, w tym osoby LGBT+. Dlatego my koncentrujemy się głównie na aspekcie lokalnym – wyjaśnia Kacper Nowicki z Fundacji Varia Posnania i dodaje – Zapewniamy wsparcie interwencyjne dla osób LGBT+, które doświadczają dyskryminacji w szkole. Pomagamy w sytuacjach, gdy ich prawa są łamane. Ważne jest, aby Poznań nie zatrzymywał się, ale stale posuwał się naprzód i stanowił przykład dla innych miast. W 2015 roku, Jacek Jaśkowiak, jako pierwszy prezydent w Polsce, wziął udział w Marszu Równości. Dał tym samym przykład innym prezydentom. Wierzymy, że inne miasta mogą podążać tą drogą. Niezależnie od wyników październikowych wyborów, pokazywać, że zmiany można wprowadzać na poziomie lokalnym.

fot. wPoznaniu.pl

Czytaj też: Parada Malty Festival. Artyści na szczudłach, race i muzyka z bębnów [ZDJĘCIA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl