Fotopułapki czyhają na sprawców nielegalnych wysypisk

Zmorą na Naramowicach stały się nielegalne wysypiska śmieci. Decyzją Urzędu Miasta, Straż Miejska otrzymała do dyspozycji fotopułapki, które mając zapobiec dalszemu zaśmiecaniu terenów zielonych na północy Poznania.

Fotopułapki na Naramowicach

Problem nielegalnych wysypisk śmieci dotyczy całej Polski. W Poznaniu jednym z bardziej zanieczyszczonych miejsc są Naramowice. W 2023 r. w aplikacji Smart City Poznań, zgłoszenia w kategorii „Czystość”, zarejestrowano 36 razy. Dotyczyły one głównie odpadów zalegających przy Młyńskim Stawie, terenach nadwarciańskich od strony ul. Karpiej oraz w obrębie naramowickich fortów. O każdym takim zdarzeniu informowała była Straż Miejska.

W celu zapobiegania rozpowszechnianiu się nielegalnych wysypisk, radny Paweł Sowa wystosował interpelację, aby zamontować fotopułapki na naramowickich terenach zielonych. Osiedle Naramowice przekazało Straży Miejskiej środki na ten cel. Urządzenia powinny spełniać odpowiednie wymagania, muszą być wytrzymałe i zamontowane w trudne do wykrycia miejsca.

Zakup fotopułapek w ostatnich latach dofinansowały samorządy pomocnicze m.in. w Strzeszynie, Ławicy, Woli, Górczynie.

Obowiązek selektywnej zbiórki odpadów komunalnych

Każdy poznaniak ma obowiązek do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych ramach tzw. „opłaty śmieciowej” oraz możliwość oddania odpadów do jednego z trzech Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów (ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 284, ul. Wrzesińska 12 oraz ul. Meteorytowa 1) lub do tzw. Gratowozu. Opcji legalnego pozbywania się śmieci jest wiele. Gwarantują one odpowiednią utylizację śmieci, a co za tym idzie ograniczenia zagrożenia zatrucia terenów zielonych.

fotopułapki
Fotopułki pomogą uprzątnąć Naramowice / fot. Straż Miejska w Poznaniu

Czytaj także – Dawna synagoga trafi do rejestru zabytków? „Wydano pozytywną opinię” (wpoznaniu.pl)

źródło: Biuletyn Miejski

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl