Międzynarodowe Targi Poznańskie

Forum D&A: OdNowa – do  źródeł witalności

Zasoby, które wrażliwe projektowanie pozwala raczej wzmocnić niż zużyć, to główne zagadnienie, o którym dyskutować będą uczestnicy Forum Designu i Architektury D&A w Poznaniu. Hasłem przewodnim szóstej odsłony Forum D&A jest „OdNowa – do źródeł witalności”.

Woda w prezentacjach, debatach i wykładach gości specjalnych pojawi się tak dosłownie jako potencjał nadrzecznych bulwarów i strumieni ukrytych pod miejską podłogą albo podstawa zielonej i niebieskiej infrastruktury, jak i w szerszym rozumieniu: jako węzeł dla lokalnego dziedzictwa kulturowego i szansa na ciągłość w planowaniu urbanistycznym. Przyglądając się dobrym przykładom projektowania dla wody w mieście, organizatorzy Forum D&A, mają również nadzieję na ożywioną dyskusję z publicznością na temat rzeczywistych możliwości, jakie otwierają się przed inspirowaną wodą zrównoważoną architekturą i budownictwem.

Strumienie i zielone korytarze

Uporządkowane, skanalizowane, ukryte pod ziemią. Rzeki w polskich miastach od dawna poddane są cywilizacyjnej presji. Zmiany klimatyczne powodują, że w niektórych okresowo brakuje wody. Innym razem – z rzeczki nagle robi się rwący potok zalewający miasto. Rzekom, rzeczkom i strumieniom oraz sąsiadującym z nimi zielonym korytarzom potrzebna jest renaturyzacja. Wymagają tego zresztą unijne dyrektywy. Jak jednak powinna przebiegać? Czy wystarczy tylko odbetonować brzegi i zastąpić je kamieniami pod siatką? To z pewnością za mało. O tym, jak odkrywać skanalizowane rzeki, podchodzić do rzecznych ekosystemów, miejskich mokradeł i tworzyć miejską zielono-niebieską sieć opowiedzą podczas Forum D&A architekci krajobrazu, biolodzy i badacze.

Uczestnicy dyskusji dowiedzą się też, jakie zmiany przeprowadzić najłatwiej, a jakie są najtrudniejsze. Co jest większą przeszkodą: uwarunkowania terenowo-urbanistyczne, czy prawo, rozporządzenia przepisy i rozwiązania systemowe.

Zwrot miast ku rzekom

Forum Designu i Architektury ponownie będzie przestrzenią prezentacji najciekawszych realizacji z ostatnich lat. Na scenie Forum D&A pojawią się wybitni znawcy tematyki architektonicznej. Goście Forum D&A dyskutować będą o bardziej i mniej spektakularnych przykładach rewitalizacji terenów nadrzecznych. Poszukają rzek i zbiorników, które można by odsłonić i w ten sposób przywrócić miejskiej wspólnocie gatunków. Czy wszystko w takich realizacjach udaje się tak, jak początkowo zakładano? Niekoniecznie! Podczas debaty „Dlaczego nie idzie tak sprawnie? O instytucjonalnych uwarunkowaniach projektów nadrzecznych i sposobach ich przekraczania.” w gronie osób tworzących polityki miejskie i inicjujących projekty rewitalizacyjne, uczestnicy Forum D&A porozmawiają o uwarunkowaniach, które hamują szybszy i mocniejszy zwrot miast ku rzekom. Dyskusji poddadzą także formy przełamywania konwencji np. z pomocą artystek i aktywistów miejskich.

Goście specjalni

Gościem specjalnym pierwszego dnia Forum Designu i Architektury będzie Izabela Małachowska-Coqui, partner Coqui Malachowska Coqui Städtebau Landschaftsarchitektur z siedzibą w Berlinie. Zjmuje się dziedziną projektowania terenów przestrzeni miejskiej zarówno w zakresie urbanistycznym, jak i realizacji projektów budowlanych.

Szczególną uwagę poświęca projektom z partycypacją mieszkańców oraz zadaniom mającym na celu upowszechnianie wiedzy i dyskusji na tematy z dziedziny urbanistyki, architektury i architektury krajobrazu. Od ponad 20 lat management wodami opadowymi stanowi stały element koncepcji projektowanych w jej pracowni przestrzeni.

Reprezentowała Polskę na IX Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji w 2004 roku. Jest także współautorką nagrodzonych projektów m.in. Park Odkrywcy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Plaza der Encarnation w Sevilli, Osiedle Geisbergstr w Berlinie. będzie Izabela Małachowska-Coqui jest inicjatorką i organizatorką Warszawskich Rozmów Architektonicznych – cyklu polsko-niemieckich konferencji dotyczących interdyscyplinarnego projektowania miasta. W 2019 roku nominowana była do tytułu „Osobowości 25-lecia“ magazynu Architektura-Murator. Prowadzi portal tematyczny „projekt Zielone Miasto”.

Gościem specjalnym drugiego dnia Forum D&A będzie Yuki Ikeguchi, wiceprezes wykonawczy i partner Kengo Kuma and Associates. Yuki Ikeguchi dołączyła do Kengo Kuma and Associates w 2002 roku. W 2012 roku została partnerem i wiceprezesem wykonawczym KKAA Paris. Odegrała kluczową rolę w prowadzeniu wielu dużych projektów za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem projektów publicznych i kulturalnych w Europie.

Projekty, którymi kierowała, obejmują: The Opposite House w Pekinie, The Exchange Market and Library w Sydney, Truffer Headquare Office w Vals w Szwajcarii, Muzeum Sztuki Nowoczesnej Odunpazari w Turcji, Muzeum HC Andersena w Odense w Danii. Obecnie zarządzane przez nią projekty obejmują Dom Kultury Wody w Kopenhadze i wielofunkcyjny kompleks biurowy Welcome Terrazze Verdi w Mediolanie.

Forum Designu i Architektury D&A odbędzie się w dniach 31.01-1.02.2024 r., i towarzyszyć będzie Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA, które odbędą się w terminie 31.01-2.02.2024 r.

www.forumdia.pl

Forum Designu i Architektury D&A to wyjątkowa, dwudniowa (31.01-1.02.2024) platforma wymiany doświadczeń, zarówno dla architektów, jak i projektantów. Wybitne postacie – światowej sławy architekci i projektanci przedstawią swój dorobek zawodowy, doświadczenie, proces tworzenia, budowania i zarządzania swoją marką, a także wskazówki dla początkujących projektantów. Forum Designu i Architektury adresowane jest głównie do projektantów, architektów wnętrz, solidnych architektów, producentów materiałów wykończeniowych i budowlanych, freelancerów, a także vlogerów, blogerów i innych influencerów związanych z architekturą. D&A to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego wykłady, debaty oraz specjalna strefa dla młodych architektów stworzą niepowtarzalną synergię świata sztuki i biznesu.

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA (31.01-2.02.2024) to prezentacja produktów i nowinek technologicznych dostępnych na rynku budowlanym. Daje szeroki wgląd w trendy w branży budowlanej – co roku odwiedza je ponad pięćdziesiąt tysięcy specjalistów. Wśród nich znajdują się kluczowe grupy docelowe – architekci, inżynierowie budownictwa i rzemieślnicy, firmy budowlane i remontowe, inwestorzy i specjaliści branżowi zainteresowani nowymi technologiami, materiałami i systemami prezentowanymi przez ponad tysiąc wystawców z trzydziestu pięciu krajów. BUDMA umożliwia nie tylko zaprezentowanie się firmom, ale także specjalne interaktywne wystawy, pokazy i warsztaty dostosowane do potrzeb każdej z kluczowych grup zwiedzających.

czytaj także: Na MTP powstanie Poznań CityLab. Podpisano list intencyjny

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl