Finał Pucharu Polski WZPN. Unia Swarzędz rozbiła Victorię Września

W finałowym starciu w Pucharze Polski Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej Victoria Września przegrała u siebie na stadionie z Unią Swarzędz 1:5.

Unia Swarzędz gra w rozgrywkach makroregionalnych (III liga), gdzie zajmuje 3. miejsce w lidze i liczy się w walce o awans. Victoria Września (IV liga) zajmuje 7. miejsce, a awans do finału był jednym z największych sukcesów ostatnich dwudziestu lat.

Wrzesińska drużyna w drodze do finału pokonała następujące kluby: Mieszko Gniezno (2:0), Obra Kościan (1:1, k. 5:4), Polonia Chodzież (3:1), Polonia Środa Wielkopolska (4:0). Natomiast Unia Swarzędz przeszła następującą drogę po wolnym losie w 1/16 finału: Centra Ostrów Wielkopolski (2:0), Pogoń Nowe Skalmierzyce (1:0), Kotwica Kórnik (4:1).

Mecz odbywał się na stadionie we Wrześni i to gospodarze lepiej weszli w początek spotkania. Swoją okazję mieli w trzeciej minucie gry, jednak strzał na bramkę okazał się niecelny. Niewykorzystane okazje lubią się mścić, więc na prowadzenie wyszła Unia w 17. minucie po trafieniu Krzysztofa Biegańskiego. Victoria Września ruszyła agresywniej do przodu i w 28. minucie strzałem z daleka wynik wyrównał Igor Sarnowski. Przed końcem pierwszej połowy niespodziewanie bramkę zdobyła Unia w 39. minucie po półwoleju Bartosza Łuczaka.

Druga połowa meczu finałowego meczu odbyła się pod kontrolą Unii Swarzędz. W 70. minucie stadion rozgrzał, gdy w polu karnym Unii przewrócił się napastnik Wrześni, Mikołaj Jankowski. Sędzia, jednak nie doszukał się tam faulu. Minutę później Kamil Kanior z Victorii otrzymał drugą żółtą kartkę, a w konsekwencji zobaczył czerwony „kartonik”. Przewaga jednego zawodnika dodała wiatru w żagle Unii, która zdominowała rywala. W 74. minucie gola strzelił Bartosz Łuczak, a osiem minut później z rzutu karnego wynik na 1:4 podwyższył Dominik Chromiński. Na koniec w doliczonym czasie gry Filip Soboń zdobył głową ostatnią bramkę i Unia Swarzędz wygrała 5:1 z Victorią Września. Klub ze Swarzędza sięgnął tym samym po Puchar Polski WZPN.

Kto znany pojawił się na meczu?

Na stadionie we Wrześni widziani byli członkowie Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, w tym prezes Paweł Wojtala. Pojawili się też byli piłkarze „Kolejorza”: Kamil Jóźwiak, Dawid Kownacki, Mateusz Skrzypczak i Robert Gumny. Sędzią meczu był arbiter z Ekstraklasy – Paweł Malca z Łodzi.