Festyn i konkurs na najdłuższy warkocz w Poznaniu

W najbliższą niedzielę, 23 lipca rozpocznie się festyn „Warkocza Magdaleny”. Każda Wielkopolanka może przyjść i zaprezentować długość swojego warkocza. Dla zwyciężczyń przewidziane są nagrody. Poza tym zagra orkiestra z Kórnika, a ponad 20 przewodników oprowadzi po zabytkach dawnej poznańskiej kolegiaty.

Festyn „Warkocz Magdaleny”

Inicjatywa na konkurs „Warkocza Magdaleny” powstała 20 lat temu. Tradycja wywodzi się z przekazu biblijnego o świętej Marii Magdalenie. Festyn parafialny uczci jej postać i będzie okazją na zaprezentowanie i podziwianie najdłuższych wielkopolskich warkoczy.

– Na ikonografii chrześcijańskiej i z przekazu biblijnego można wyczytać, że św. Maria Magdalena własnymi łzami oblewała stopy Jezusa, a następnie wycierała je włosami. To oznacza, że musiała mieć je naprawdę długie. Stąd zrodził się pomysł na konkurs najdłuższego warkocza – mówił ks. Mateusz Misiak, proboszcz Parafii Farnej.

Konkurs rozpocznie się o godz. 14 na dziedzińcu obok Poznańskiej Fary. Fryzjerki pomogą uczestniczkom ułożyć ich warkocze, a przedstawiciel Urzędu Miasta Poznania dokładnie zmierzy ich długość. Wyniki ogłoszone zostaną po dwóch godzinach. W zeszłym roku najdłuższy warkocz miał około 170 cm.

– Dostępni będą też przedstawiciele Rzemiosła Poznańskiego. Poprzez tę zabawę chcemy integrować mieszkańców. Przewidziane są też nagrody dla pań, które mają najdłuższe warkocze – dodaje ks. Misiak.

Festyn rozpocznie się mszą świętą o godz. 12.30. Następnie wraz z orkiestrą i niesionym wypieczonym warkoczem, czyli chlebem, przeniesie się na dziedziniec Urzędu Miasta.

– Tam rozpocznie się festyn z grami, zabawami, prezentacją smaków z kawiarenki Faraway, oraz będzie możliwość zwiedzania zakamarków poznańskiej fary. To doskonała okazja, aby zobaczyć nasze 150-letnie organy – mówił ks. Misiak.

Orkiestra, zwiedzanie i wypieki

W poprzednich latach w organizacji wydarzenia pomagały różne inne miejscowości m.in. Czarnków, Oborniki, Swarzędz czy Śrem. W tym roku do współudziału zaproszono gminę Kórnik. Na miejscu będą przedstawiciele gminy, gospodynie, które przygotują wyjątkowe potrawy lokalne. Zaprezentuje się też Orkiestra Dęta i Zespół Pieśni i Tańca Władysiek.

– Badania kolegiaty trwały sześć lat. Udało się nam odkopać ponad dwadzieścia grobowców. Wydobyliśmy około 4,5 tys. szkieletów. Najbardziej znamienitych obywateli tego miasta. Z okazji festynu, w niedzielę o godz.14, 15 i 16 przygotowaliśmy krótkie wykłady o tym, co się działo na terenie dawnej kolegiaty. Zaprezentujemy też kilka zabytków, po czym zaprosimy na przemarsz i pokazanie tych miejsc, z których pozyskaliśmy obiekty. Mamy około 19,5 tys. obiektów, od szpilek po dewocjonalia, różańce i kaplerze. Znaleźliśmy też medaliki, które miały chronić dawnych poznaniaków przed epidemiami – mówił Andrzej Sikorski.

Pod dawną kolegiatą (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: Najstarszy zamieszkały budynek w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl