Festiwal Bezsenność w Poznaniu. Nieoczywiste wykonania Radiohead, Kory i Wieniawskiego

Siódma edycja festiwalu „Bezsenność” w Poznaniu to pięć dni podróży przez autorskie interpretacje dobrze znanych utworów muzyki klasycznej i popularnej. Wybrzmią utwory Krzysztofa Pendereckiego, Radiohead, Kory Jackowskiej czy Henryka Wieniawskiego. Festiwal odbędzie się w miejscu, w którym wielokrotnie występował sam Henryk Wieniawski. W Sali Białej Bazaru Poznańskiego. Kto wystąpi?

Festiwal Bezsenność

Wystąpią Atom String Quartet, Wojciech Fudala i Michał Rot, Andrzej Ciepliński i Tymoteusz Bies, Bartek Wąsik oraz Michał Pepol. Wszystkie koncerty będą na kanale YouTube Wieniawski Society

Na początek zaprezentuje się Atom String Quartet. Wystąpią 22 maja o godzinie 20. Zespół powstał w 2010 roku w Warszawie i jest jednym z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, będących także czołowymi wykonawcami jazzu w Polsce. Ich muzyka łączy możliwości kwartetu smyczkowego z improwizacją, czerpiąc inspirację zarówno z polskiego folkloru, jak i muzyki z różnych regionów świata, a także z muzyki klasycznej i współczesnej. Oprócz tego komponują i prowadzą własne projekty solowe. Od zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół regularnie występuje na największych polskich i światowych scenach muzycznych. W programie koncertu w Poznaniu zespół zaprezentuje specjalnie na tę okazję napisane aranżacje Souvenirów Wieniawskiego.

Nieoczywiste połączenia muzyczne

Następnym koncertem będzie występ Andrzeja Cieplińskiego i Tymoteusza Biesa. Wystąpią 23 maja o godzinie 20. Andrzej Ciepliński jest renomowanym klarnecistą, a Tymoteusz Bies to pianista, kompozytor i producent muzyczny. Ciepliński zdobył uznanie jako solista, występując z wieloma renomowanymi orkiestrami i pod batutą znanych dyrygentów. Jest laureatem prestiżowych konkursów i propaguje muzykę polską. Bies również jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, a jego solowe albumy otrzymały uznanie krytyków. W programie koncertu zaprezentują utwory z ich najnowszej płyty „Irrberge”. Repertuar obejmuje utwory Pendereckiego, Debussy’ego, Weinberga i Poulenca.

Dzień później zagrają Wojciech Fudala & Michał Rot. FudalaRot Duo to duet wiolonczelisty Wojciecha Fudali i pianisty Michała Rota, którzy postanowili promować twórczość Mieczysława Wajnberga. Ich premierowy album, zawierający sonaty na wiolonczelę i fortepian tego kompozytora, zdobył uznanie i został nominowany do nagrody Fryderyk. Artyści są również wykładowcami w Akademii Muzycznej w Łodzi i regularnie występują na renomowanych scenach muzycznych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Podczas koncertu zaprezentują repertuar z ich najnowszego albumu „Transfiguration”, który zawiera nowatorskie aranżacje utworów Karola Szymanowskiego, Rebeki Clarke i Ernsta Blocha na wiolonczelę i fortepian.

Koncerty w Poznaniu

26 maja zaprezentuje się pianista i aranżer Bartek Wąsik. Jest laureatem licznych konkursów krajowych i międzynarodowych, zdobywca nagrody Fryderyk oraz Paszportu „Polityki” w 2014 roku. Jego występy miały miejsce w Europie, Azji i obu Amerykach, w tym w słynnych salach Carnegie Hall i Chicago Symphony Hall, gdzie zaprezentował własne opracowania utworów Fryderyka Chopina. Wąsik jest także znany ze swojego projektu „Nowa Warszawa” z udziałem Stanisławy Celińskiej i Royal String Quartet, który spotkał się z uznaniem krytyki i został uhonorowany nagrodami. Współpracował z wieloma artystami i ma na swoim koncie liczne wydawnictwa fonograficzne. Jako założyciel i członek Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik otrzymał prestiżowe nagrody muzyczne. Jest również organizatorem cyklu koncertów Pianokrąg. Podczas koncertu zaprezentuje swoje oryginalne aranżacje piosenek zespołu Radiohead na fortepian solo, tworząc barwny i znaczeniowy fresk. To osobista muzyczna wypowiedź, która przekracza granice dźwięku i oddaje hołd twórczości Radiohead.

Michał Pepol, wiolonczelista, kompozytor i producent, wystąpi 27 maja o godzinie 20. Jest współzałożycielem Royal String Quartet oraz autorem muzyki teatralnej. Jego twórczość nie mieści się w ramach jednego gatunku, ponieważ artysta jest wiecznie głodny nowych doświadczeń i nieoczywistych dźwięków. Jest fascynatem twórczości Kory. Podczas koncertu zostanie zaprezentowany solowy debiut fonograficzny Michała Pepola, zatytułowany „Kora nieskończoność”. Album ten został skomponowany w latach 2019-2020. Wykorzystując prywatne, nieznane światu, nigdy wcześniej niewydane materiały fonograficzne Kory Jackowskiej, przekazane przez Kamila Sipowicza. Proces odzyskiwania nagrań z 24-śladowych taśm studyjnych, które często były trudne do odczytania, wymagał niesamowitego wysiłku i zaangażowania. Na płycie znajdują się zarówno aranżacje i remiksy istniejących utworów, jak i zupełnie nowe kompozycje. Łączące w sobie elementy popu, rocka, muzyki klasycznej, słuchowiska i awangardowej alternatywy.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl