Dwa dni po wyborach parlamentarnych, samorządowcy z całej Polski spotkają się w Poznaniu podczas Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego. Po dwudziestu pięciu latach od II etapu reformy ustrojowej, będą rozmawiać o największych wyzwaniach władz lokalnych w zmieniającej się rzeczywistości. Wydarzenie odbędzie się w dniach 17-18 października w Poznań Congress Center.
Wystąpienie wprowadzające do debaty plenarnej „Umówmy się na Polskę na XXV-lecie samorządu” wygłosi zdalnie Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego. Wystąpią także Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm i prof. Maciej Kisilowski, współredaktor publikacji „Umówmy się na Polskę”. W programie III edycji Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego znajdzie się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych. W Poznaniu spotkają się przedstawiciele rządu, samorządów, biznesu oraz nauki.
– Wierzę, że przyszłość samorządów może być lepsza dzięki przemyślanym decyzjom i sprawnym działaniom. Dlatego tak ważna jest rozmowa, zarówno na poziomie eksperckim jak i politycznym. Local Trends to okazja do konstruktywnej dyskusji ponad podziałami. To także miejsce, w którym możemy razem szukać najlepszych rozwiązań dla naszych miast, gmin i regionów – mówi Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania – gospodarza forum.
Podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia odbędzie się także uroczystość wręczenia Srebrnej Pieczęci Miasta Poznania. Nagroda została ustanowiona z okazji 750-lecia Lokacji Miasta Poznania. Otrzymują ją osoby bądź instytucje, stanowiące wzór tradycyjnych, długowiecznych poznańskich cnót takich jak pracowitość, gospodarność, wiara, miłosierdzie, solidność i pomysłowość. W tym roku nagrodę otrzyma firma Volkswagen Poznań. Z rąk Prezydenta Jacka Jaśkowiaka odbierze ją Stefanie Hegels, Prezeska Zarządu Volkswagen Poznań.
Przyszłość oczami młodych
Podczas Europejskiego Forum Samorządowego odbędzie się cykl sesji „Forum Młodych”, których gospodarzem jest Młodzieżowa Rada Miasta Poznania. Poruszane kwestie będą skupiać się na roli młodych ludzi w kształtowaniu zrównoważonych, wielokulturowych i aktywnych społeczności, analizując wyzwania związane ze zrównoważonym transportem, edukacją czy integracją pokoleń. Oto wybrane tematy dyskusji:
- Jak zachęcać młode osoby do aktywnego udziału w życiu społecznym lokalnej ojczyzny?
- Samochodoza domeną przeszłości – kierunki rozwoju zrównoważonego transportu w polskim krajobrazie miejskim
- Rola samorządu terytorialnego w inicjowaniu współpracy i integracji pokoleń. Czy wizja miasta oczami młodych jest spójna z oczekiwaniami starszych mieszkańców?
Forum Rozwoju Miast
W ramach wydarzenia odbędzie się także Forum Rozwoju Miast. Goście z Polski i zagranicy podzielą się dobrymi praktykami w zakresie rozwiązań sprzyjających dobrostanowi mieszkańców. Swój udział potwierdziły m.in. dr Joanne Leach, Dyrektorka Wykonawcza w UK Collaboratorium for Research on Infrastructure and Cities oraz Siân Moxon – profesor nadzwyczajna w dziedzinie zrównoważonej architektury w School of Art, Architecture and Design na London Metropolitan University. Dowiedz się więcej: https://2023.forumrozwojumiast.poznan.pl/
Do udziału w Local Trends – Europejskim Forum Samorządowym zaproszeni są przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, nauki oraz biznesu. Przedsiębiorcy mogą także zaprezentować swoją ofertę bądź udane inwestycje w strefie expo.
Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez stronę internetową: https://localtrends.pl/warunki-udzialu-efs/
czytaj także: Na MTP świat będzie debatował o odbudowie Ukrainy