-
Artur Adamczak
-
Ogród Dziedzictwa to kolejny element programu Brama Otwarta na Rzekę. Zaprezentowano go dziś przy Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Miasto zapowiada, że będzie dalej rozwijać tereny nadrzeczne w Poznaniu.
To jest Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa, i to jest całoroczny projekt ogrodniczy, gdzie mogą się spotykać różne grupy na warsztaty ekologiczne. – mówi Agnieszka Górczewska, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.
fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl
Głównym celem projektu jest edukacja, szczególnie przekazywanie dziedzictwa kulturowego. Do prowadzenia ogrodu miasto chce zaangażować lokalną społeczność. Od końca kwietnia aż do września w ogrodzie będą odbywać się warsztaty dla mieszkańców.
To jest ogród permakulturowy, czyli taki, który jest prowadzony zgodnie z zasadami natury. Wykorzystujemy do podlewania deszczówkę i nie używamy nawozów. Eksperymentalny, z tego względu, że będzie on stanowił dla nas wskaźnik zmian klimatycznych, ogród dziedzictwa, dlatego, że będą na nim rosły rośliny, które rosły tutaj, na tych ziemiach słowiańskich, 1500 lat temu. – dodaje Bartosz Małolepszy, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.
Od kilku lat wzmacniamy proces powrotu Poznania nad rzekę. Nie poprzestajemy na tych działaniach, chcemy je kontynuować. Dzisiaj spotykamy się na Śródce przy Bramie Poznania, żeby przedstawić państwu kolejne przedsięwzięcie, które będzie rozwijane i w dużej mierze już jest zrealizowane, związane z edukacją ekologiczną. – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Miasto chce dalej rozbudowywać obiekty ekologiczne i edukacyjne wzdłuż Warty. Dotychczas w ramach programu Brama Otwarta na Rzekę, powstała już niemal dwukilometrowa Ekologiczna Ścieżka Edukacyjna, która rozciąga się na północ od Bramy Poznania. W planach jest budowa Rzecznego Ogrodu Ekoedukacji.
Artur Adamczak