Egzaminy na prawo jazdy już w kwietniu podrożeją prawie o połowę

Za egzamin na prawo jazdy łącznie zapłacimy teraz 250 złotych. Są to maksymalne stawki, jakie przewidziała nowelizacja przepisów, podpisana przez Andrzeja Dudę. Nowe ceny za egzaminy wejdą w życia najpewniej już w kwietniu.

OD KWIETNIA DROŻEJ

Sejmik województwa wielkopolskiego w lutym chce przyjąć uchwałę o nowych opłatach za egzaminy na prawo jazdy. Jeśli tak się stanie, wejdą one w życie już w kwietniu. Aktualnie cena za egzamin teoretyczny na prawo jazdy w kategorii B wynosi 30 złotych. W przypadku egzaminu praktycznego zapłacić trzeba z kolei 140 złotych.

MAKSYMALNE PODWYŻKI

Stawki te nie zmieniały się od 10 lat. WORD-y utrzymywały się jednak do tej pory samodzielnie, głównie z opłat właśnie za egzaminy. W ostatnich dwóch latach przynosiły one jednak starty. W Poznaniu było to około miliona złotych. Teraz jednak ceny mają wzrosnąć prawie o połowę. Za egzamin teoretyczny i praktyczny zapłacimy kolejno 50 i 200 złotych. Co ważne, są to największe możliwe stawki, które przewidziała nowelizacja “Prawa o ruchu drogowym”, którą prezydent Andrzej Duda podpisał w grudniu zeszłego roku.

WZROSNĄ JEDNAKOWO

Po wprowadzeniu zmian w przepisach obawiano się tak zwanej turystyki egzaminacyjnej. Oznacza to, że kursanci szukaliby najtańszych opcji i podróżowali do innych województw. Sejmiki miały bowiem samodzielnie ustalić, o ile dokładnie wzrosną ceny kursów. Ostatecznie marszałkowie dogadali się ze sobą i przygotowali do jednolitej zmiany stawek. Zmiany tyczyć się będą również wynagrodzeń egzaminatorów.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl