Egzamin ósmoklasisty. Uczniowie z Wielkopolski wypadli gorzej niż średnia krajowa

Najgorzej uczniowie poradzili sobie z matematyką, trochę lepiej wypadł język polski i na porównywalnym poziomie język angielski. We wszystkich trzech przedmiotach Wielkopolanie wypadli gorzej niż średnia krajowa.

Ponad 50 tysięcy uczniów

Uczniowie pisali egzamin ósmoklasisty w dniach od 23 do 25 maja. W Wielkopolsce podeszło do niego około 53 440 uczniów, w tym około 1641 obywateli Ukrainy. Sprawdzanymi przedmiotami były język polski, matematyka i język obcy. Łącznie za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można było otrzymać 125 punktów. Dzisiaj uczniowie poznali swoje wyniki.

Czytaj także: Nowe jadalnie i bawialnie dla dzieci. Trwają remonty poznańskich żłobków

rel="nofollow"

Matematyka najtrudniejsza

Najtrudniejsza okazała się matematyka. Uczniowie z Wielkopolski uzyskali średnio 51 procent Możliwych do zdobycia punktów. Najlepiej poradzili sobie z odejmowaniem ułamków, a najgorzej z geometrią analityczną. Młodzi Wielkopolanie wypadli gorzej niż średnia krajowa. Ósmoklasiści z całej Polski uzyskali średnio 53 procent poprawnych odpowiedzi. Trudność sprawiały im te same zadania.

Stopniowanie przysłówków pokonało ósmoklasistów

Zdecydowanie lepiej uczniowie poradzili sobie z językiem polskim. Tutaj jednak ponownie Wielkopolska wypadła gorzej niż średnia krajowa. W naszym regionie średnia wynosiła 63 procent, a w całej Polsce wynik ten był o trzy punkty procentowe wyższy. Uczniowie dobrze poradzili sobie z odczytywaniem ikonicznych tekstów i popisali się znajomością Balladyny Juliusza Słowackiego. Gorzej poszło im za to zadanie dotyczące stopniowania przysłówków.

Najpopularniejszy angielski, francuskiego nikt nie pisał

Najpopularniejszym językiem obcym wybieranym przez ósmoklasistów był język angielski. Mniej popularne okazały się niemiecki, hiszpański i rosyjski, a do egzaminu z języka francuskiego w Wielkopolsce przystąpił jeden uczeń. Średnio uczniowie z naszego regionu uzyskali 63 procent możliwych do zdobycia punktów na egzaminie z języka angielskiego. Ponownie jest to wynik o trzy punkty procentowe gorszy niż w przypadku średniej krajowej. Najlepiej poradzili sobie z rozumieniem tekstów pisanych, nieco gorzej z rozumieniem ze słuchu, a najgorzej ze znajomością środków językowych.

Źródło: Kuratorium Oświaty w Poznaniu

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl